Středeční večerní schůzka ministrů financí zemí eurozóny mohla přinést rozhodující průlom v několik měsíců trvající snaze řešit řeckou dluhovou krizi, skončila ale už zhruba po hodině, a to bez dohody. Znovu se má Euroskupina sejít ve čtvrtek.

Pondělní mimořádný summit, na kterém Řecko předložilo své návrhy k řešení krize a získání další finanční pomoci z úvěrového programu, podle premiéra Tsiprase skončil nezdarem. Věřitelé řecký plán, který navrhoval zvýšení daně z přidané hodnoty, firemních daní a sociálních příspěvků, zamítli. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Tsipras ještě před večerní schůzkou Euroskupiny jednal o dalším řešení krize s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim a předsedkyní Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou.

Agentura Reuters uvedla, že věřitelé po zamítnutí řeckých návrhů přišli s novými protinávrhy, které mají neshody v jednáních překonat. Část řecké vládní koalice upozornila, že bez zmínky o odpisu dluhů žádný text nepodpoří.

Všechny strany zdlouhavých jednání tlačí čas.

Řecku na konci měsíce vyprší nynější záchranný program a bez dohody s MMF, ECB a Evropskou komisí nedosáhne na zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z něj.

Do konce června Řecko totiž čeká splátka MMF a v dalších měsících další výrazné splátky, především ECB. Neschopnost splácet by přitom mohla vyústit možná až v odchod země z eurozóny.

Ministři financí eurozóny se sešli den před červnovým summitem EU. Na jeho okraj by se v případě středeční dohody teoreticky mohli opět sejít prezidenti a premiéři 19 zemí eurozóny, aby rozhodnutí svých ministrů dodali politickou váhu.

Sledovali jsme online

 
24.6.2015 10:16 | Dohoda musí být schválena do úterý

Podle řeckého ministra hospodářství Jorgose Statchakise musí případnou dohodu Atén s mezinárodními věřiteli řečtí zákonodárci schválit před vypršením záchranného programu pro zadlužené Řecko na konci měsíce. Zemi 30. června vyprší nynější záchranný program, který byl už jednou prodloužen.

24.6.2015 10:24 | Možný průběh následujících jednání

Ve středu večer se sejde 19 ministrů financí eurozóny, aby projednali detaily posledního návrhu řecké vlády.

Na čtvrtek a pátek je naplánováno setkání všech 29 členů Evropské unie. Na tom by mohla zaznít podpora případné středeční dohody.

V průběhu víkendu do úterý pak dohodu musí schválit řecký parlament a vlády zemí eurozóny.

Úterý 30. června je dnem, do kdy musí Řecko zaplatit 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu. 

24.6.2015 10:31 | The Guardian: Dohoda neznamená, že je záležitost vyřešena

Řecká vláda čelící bankrotu země a vystoupení z eurozóny, které by určitě následovalo, nabídla věřitelům z obavy před reakcí občanů zvýšení daní a omezení výdajů. Není to sice moc, ale dost na to, aby vůdci eurozóny z pondělního mimořádného summitu svolaného v pesimistické náladě odešli lépe naladěni. Naděje, že se do konce týdne podaří dohodnout na záchranném programu, trvá. Vypadá to, že prozatím vítězí vůle chránit euro, ale neznamená to, že tím je záležitost vyřešena, napsal ke krizi kolem Řecka britský The Guardian. 

24.6.2015 10:36 | Italský premiér: Deadline pro dohodu je konec měsíce

Matteo Renzi, italský předseda vlády, agentuře Reuters řekl, že dohoda "nemusí být dokončena na summitu EU, protože posledním termínem je konec měsíce".

24.6.2015 10:43 | Věřitelé se ve středu sejdou dříve. Poté bude s Tsiprasem jednat Juncker
24.6.2015 10:52 | Evropské i americké akcie posílily

Investoři čekají, jak dopadnou středeční jednání. A akcie už v úterý posílily. Index technologického trhu Nasdaq Composite díky tomu uzavřel na novém rekordním maximu 5160,10 bodu.

Panevropský index FTSEurofirst 300 vzrostl v brzkém obchodování o 0,14 procenta na 1585,4 bodu, tedy na své třítýdenní maximum. Posílil také index FTSE 100 na 6 865,32 bodu.

Na devizovém trhu dolar v úterý posiloval díky vyhlídkám na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Na euro měly negativní dopad obavy, že případnou dohodu Atén s mezinárodními věřiteli by nemusel schválit řecký parlament.

Ve středu jednotná evropská měna posílila na 1,1220 dolaru za euro. O den dříve se euro vůči dolaru propadlo na dvoutýdenní minimum 1,1135 USD.

24.6.2015 11:40 | Dohoda bude ještě ve středu, zní z EU

Britský deník The Guardian cituje jednoho z představitelů Evropské unie, který řekl, že "zástupci EU nebudou o Řecku jednat na čtvrtečním summitu a chtějí dohodu euroskupiny ve středu, i kdyby to mělo znamenat jednání v noci." Údajně to pronesl také lídr euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

24.6.2015 11:55 | Řecký premiér Tsipras řekl, že věřitelé nepřijali část návrhů tamní vlády

Premiér Alexis Tsipras před odjezdem na jednání do Bruselu v řeckém parlamentu řekl, že věřitelé nepřijali část návrhů reforem, uvádí agentura Bloomberg.

24.6.2015 12:09 | Evropské akcie v návaznosti na Tsiprasovo prohlášení klesají

Okamžitě poté, co se v médiích objevilo prohlášení řeckého premiéra v parlamentu, začaly klesat evropské akcie. Německy index DAX klesl o 0,8 procenta na hodnotu 11 418,3 bodu. Panevropský index FTSEurofirst 300 spadl o 0,6 procenta na 1 573,5 bodu. Téměř jednoprocentní propad akcií zaznamenaly také španělská či italská burza.

24.6.2015 12:28 | Jistota věřitelů je zvláštní, řekl Tsipras

Podle agentury Reuters řecký premiér řekl, že "sebejistý" postoj věřitelů před středečním jednáním mu přijde "podivný" vzhledem k tomu, že odmítli řecký návrh na překlenutí rozpočtové mezery.

Tsipras zatím neřekl, který ze tří věřitelů a jaký návrh zamítl. "K tomu, aby nebyla přijata vyrovnaná opatření, ještě nikdy nedošlo. Ani v případě Irska či Portugalska," napsal Tsipras na svůj Twitter. A dodal, že "tento zvláštní postoj může znamenat buď, že se věřitelé nechtějí dohodnout nebo za ním stojí specifické zájmy." 

24.6.2015 12:39 | Schůzka se uskuteční

Podle nejmenovaného představitele EU budou jednání s Řeckem pokračovat a středeční schůzka se uskuteční.

24.6.2015 12:51 | FTSE Athex Banks Index klesl o více než osm procent

FTATBNK

 

24.6.2015 13:04 | Objem hotovosti v řecké ekonomice je největší od politické krize v roce 2012
Podle výpočtů agentury Bloomberg strmě roste množství hotovosti v ekonomice. Podle posledních dostupných dat z března objem dokonce vyrovnal rekordní množství z dob vrcholu politické krize v roce 2012.  
 

 

24.6.2015 13:17 | Tsipras se po příjezdu do Bruselu ihned setká s Junckerem

Příjezd a setkání obou mužů měla živě přenášet Evropská komise na svém webu. Tsipras se po svém příjezdu vůbec nesetkal s novináři.

24.6.2015 13:37 | Hlavní ekonom Citigroup: To, co se děje kolem Řecka, je zahrávání si s ohněm

"Obávám se, že v Řecku by mohl po odchodu z eurozóny nastat takový chaos, že nebude z finančních důvodů schopno ani účinně střežit své hranice. Přitom je součástí schengenského prostoru, a proto musí pečlivě chránit hlavně hranici s Tureckem. Kromě bezpečnostních jsou zde ale i geopolitická rizika. Například že zbídačené a zoufalé Řecko pronajme své přístavy ruskému vojenskému námořnictvu. Rusové, jak známo, hledají pro své loďstvo přístavy s hlubokým ponorem…" komentoval v rozhovoru pro Hospodářské noviny řeckou krizi Willem Buiter, hlavní ekonom Citigroup.

24.6.2015 13:44 | Řecká delegace dorazila do Bruselu
24.6.2015 13:46 | Jednání začalo

V Bruselu začalo jednání o dohodě mezi řeckým premiérem Tsiprasem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim a předsedkyní Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeovou.

24.6.2015 14:26 | Řecké noviny potvrdily, že Mezinárodní měnový fond předložil nový návrh dohody

Podle listu Enikos představil Mezinárodní měnový fond (MMF) nový návrh dohody. Podle zprávy MMF trvá na tvrdších reformách penzijního systému a daní. Zpřísnit se tak mají například dřívější odchody do penze a skončit by měly i nižší daně na řeckých ostrovech.

24.6.2015 14:33 | Aténská burza dál klesá

Jednání Alexise Tsiprase poslalo dolů řecké akcie. Burza klesá o 4,5 procenta, akcie bank spadly dokonce o desetinu.

24.6.2015 14:50 | Frolík: Někdo musí nést vinu za dlouhodobé žití nad poměry celého státu a falšování statistik

Podle podnikatele Zbyňka Frolíka by měl někdo měl nést vinu za situaci v Řecku. "Asi by to ale neměli být věřitelé. Pokud bude řeckým populistům ustoupeno, bude to precedent pro Portugalsko či Itálii," říká majitel firmy Linet.

"Bankrotem Řecka by se "nevyčistil prostor", naopak by vznikl větší chaos s nepředvídatelnými následky," upozorňuje ale kreativní ředitel firmy Konektor Martin Charvát. 

Názory dalších osobností můžete číst ve Fóru HN zde.

24.6.2015 15:00 | Německo si nedokáže představit dohodu o Řecku bez účasti MMF

Nejmenovaný představitel německé vlády řekl agentuře Reuters, že si nedovede představit dohodu bez Mezinárodního měnového fondu (MMF). Organizace je podle něj důležitá jak kvůli její expertíze, tak kvůli její roli při financování Řecka.

24.6.2015 15:12 | Bloomberg: Mladí Řekové chtějí euro

Navzdory všeobecným předpokladům chtějí mladí Řekové, kteří nejvíce trpí vysokou nezaměstnaností v zemi, zůstat v eurozóně. A podle agentury Bloomberg jejich hlasy sílí, jelikož se mladí obávají hlavně toho, že taktika vlády při vyjednávání s Bruselem ohrožuje vztahy Řecka se sousedními státy. 

24.6.2015 15:25 | Kdo dřív mrkne?

Podle redaktora listu The Wall Street Journal se současná situace dá shrnout jednoduše takto:

Premiér Tsipras se chce vyhnout úsporám.

Mezinárodní měnový fond chce úspory nebo úlevu od dluhu.

Kancléřka Merkelová se chce vyhnout úlevám od dluhu.

 

24.6.2015 15:33 | Spory panují podle zveřejněných dokumentů hlavně o daně a penze

Deník The Wall Street Journal zveřejnil rozpracovaný pětistránkový dokument, který srhnuje možné budoucí kroky Řecka a také odezvu věřitelů. Největší spory panují o korporátní daně a penzijní systém. 

24.6.2015 15:47 | Podle Německa se možnost dohody opět vzdálila

Dohoda o vyřešení situace v Řecku se podle představitelů Německa opět oddálila kvůli řeckému odmítnutí nových podmínek věřitelů. "Stále nás čeká dlouhá cesta, " řekl podle agentury Bloomberg novinářům mluvčí německého ministerstva financí Martin Jaeger.

24.6.2015 15:55 | Americká burza zahájila mírným poklesem

I přes to, že se ekonomice USA vedlo lépe, než se očekávalo, situace v Řecku táhne americkou burzu dolů. Po zahájení obchodování poklesl index Dow Jones Industrial Average o 0,45 procenta, index S&P 500 odepsal 0,2 procenta a ukazatel Nasdaq Composite klesl o 0,18 procenta.

24.6.2015 16:17 | Kvůli krizi v Řecku hrozí snižení ratingu i okolním státům

Agentura Standard and Poor's pohrozila, že pokud se nepodaří vyřešit situaci v Řecku, může snížít úvěrový rating Bulharska, Makedonie, Albánie, Rumunska a Srbska. Hrozí totiž, že se problémy přenesou i do bankovních systémů balkánských států. Řecké finanční domy totiž v zemích vlastní některé významné banky.

24.6.2015 16:24 | Domunent s návrhy Řecka se jen červená úpravami
Věřitelé v čele s Mezinárodním měnovým fondem návrhy Řecka opravdu nešetřili. Nelíbí se jim například návrh penzijní reformy. Černou barvou je původní návrh řecké vlády, červeně pak revize věřitelů. 
 
24.6.2015 16:43 | Opoziční strana To Potami chce rozpočtové škrty, ne zvyšování daní

Předseda řecké opoziční strany To Potami Stavros Theodorakis je dnes také v Bruselu. Po jednání s komisařem pro finanční záležitosti, daně a cla Pierrem Moscovicim řecký politik prohlásil, že si nepřeje zvyšování daní, ale rozpočtové škrty. Jeho názor se tak mnohem více blíží pozici věřitelů než názoru řecké vlády.

24.6.2015 17:28 | Demolice výrobní struktury země

Podle řecké federace malých podniků GSVEE směřuje vláda v Aténách k "demolici výrobní struktury země".

24.6.2015 17:33 | Absurdní návrh

Jeden z představitelů strany Syriza označil nejnovější návrh věřitelů za "absurdní", uvedl server listu Guardian.

24.6.2015 17:45 | Vyjednávací proces nemůže být efektivní, je-li veřejný

"Samozřejmě, že my chceme změny a oni ne - to je součást vyjednávacího procesu. Ten je však méně efektivní, probíhá-li veřejně," uvedl pro Reuters jeden z představitelů věřitelů.

24.6.2015 17:49 | Sjíždí se představitelé Euroskupiny

Do Bruselu se začínají sjíždět ministři financí zemí eurozóny. Jejich příjezd můžete sledovat živě ZDE

24.6.2015 18:28 | Jednání Euroskupiny začne později

Schůzka Euroskupiny zřejmě začne později než v původně plánovaných sedm hodin večer.

Řecký premiér Alexis Tsipras totiž stále jedná s věřiteli. 

24.6.2015 18:31 | Stubb je v Bruselu

Do Bruselu už dorazil finský ministr financí Alexander Stubb.

24.6.2015 18:34 | Lagardeová: "Grexit" by nezpůsobil explozi eurozóny

Řecko musí prezentovat důvěryhodné reformní plány. Ty přitom nesmějí být založeny pouze na zvyšování příjmů z daní. Pro francouzský list Challenges to uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová.

"Nemůžete program postavit pouze na vylepšeném výběru daní, jak jsme o tom s malými výsledky slýchali posledních pět let," řekla.

Lagardeová nechce, aby Řecko opustilo eurozónu. "Grexit" by však podle ní nezpůsobil v zemích platících eurem žádnou "explozi".

24.6.2015 18:40 | Jednání přípravné skupiny skončilo bez výsledku

Jednání přípravné skupiny skončilo bez jakéhokoli průlomového výsledku. 

24.6.2015 18:49 | Do Bruselu dorazil Sapin

Do Bruselu dorazil francouzský ministr financí Michel Sapin.

24.6.2015 19:18 | Overtveldt: Máme vůči Řekům morální závazek

"Potřebujeme dosáhnout dohody, která by byla výhodná pro Řecko i pro eurozónu," uvedl při svém příjezdu ministr financí Belgie Johan Van Overtveldt.

"Pokud se nám to nepodaří dnes, uvidíme, zda se někam dostaneme zítra..." dodal.

"Máme velkou odpovědnost vůči občanům Řecka. Myslím, že jejich utrpení je obrovské," pokračoval.

24.6.2015 19:30 | Prezident ECB Draghi už není na schůzce s Tsiprasem

Ze schůzky s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem už na jednání Euroskupiny přišel i prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. S novináři ale nemluvil. 

24.6.2015 19:34 | Jak bude po dnešku vypadat eurozóna? ptá se Kažimír

"Tři schůzky Euroskupiny a dva summity by měly být dost na to, aby se našlo řešení pro Řecko," uvedl slovenský ministr financí Peter Kažimír.

"Jsem zvědavý, jak bude eurozóna vypadat, až skončí dnešní jednání," dodal.

24.6.2015 19:38 | Dlouhá noc

"Intenzivní jednání pokračují. Dosáhli jsme určitých pokroků, ale ještě to není všechno," uvedl komisař pro euro Vladis Dombrovskis. "Dnes budeme mít dlouhou noc," uzavřel.

24.6.2015 19:42 | Na místě už jsou i Lagardeová, Moscovici nebo Varufakis

Na setkání Euroskupiny už dorazili i šéfka MMF Christine Lagardeová, řecký ministr financí Janis Varufakis nebo evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. 

24.6.2015 19:44 | Spor o penzijní reformu

"Jsou stále zaseknutí na těch samých 'hraničních liniích'," popsal patovou situaci při jednání mezi řeckým premiérem a představiteli MMF a ECB jeden z představitelů eurozóny. Jedním z hlavních bodů sporů je podle informací agentury Reuters i nadále penzijní reforma.

24.6.2015 19:55 | Schäuble: Dnes dohody nedosáhneme
24.6.2015 20:21 | Na místě jsou všichni ministři financí zemí eurozóny

Přítomni jsou všichni ministři financí zemí eurozóny, jednání by mohlo začít.

24.6.2015 20:23 | Další schůze Euroskupiny v pátek?

Objevují se spekulace o tom, že dnešní schůze Euroskupiny bude krátká a další by se mohla konat v pátek.

24.6.2015 20:24 | A další schůze s Junckerem?

Jiné spekulace se týkají toho, že se řecký premiér Alexis Tsipras dnes v noci znovu sejde s Jeanem-Claudem Junckerem.

24.6.2015 20:58 | Jednání Euroskupiny skončilo bez dohody

Jednání Euroskupiny skončilo zhruba po hodině. Bez dohody. Ministři financí zemí eurozóny se opět sejdou zítra. Na svém Twitteru to uvedl finský ministr financí Alexander Stubb. 

24.6.2015 21:21 | Varufakis odjíždí ze schůze Euroskupiny
24.6.2015 22:13 | Reportáž z Atén: Řekové chtějí opustit euro

"Raději opustit euro a začít od nuly," přejí si unavení Řekové. V zázrak nevěří. Reportáž zvláštní zpravodajky HN z Atén čtěte ZDE.

24.6.2015 22:45 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž končí. Dění týkající se Řecka budeme však sledovat i ve čtvrtek. Děkujeme za pozornost!

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru