Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v úterý snížila hlavní úvěrový rating největší české energetické společnosti ČEZ o jeden stupeň na A3 z dosavadní známky A2. Zdůvodnila to přetrvávajícími nízkými velkoobchodními cenami elektrické energie, které podkopávají ziskovost společnosti. Výhled nového ratingu je stabilní, uvedla agentura. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ČEZ je podle Moody's vzhledem k převažujícímu typu výroby energie zvláště vystaven výkyvům velkoobchodních cen. Ty se po prudkém poklesu minulých let sice od loňska stabilizovaly, v příštích dvou až třech letech ale bude jejich nadále nízká úroveň dál tlačit dolů provozní hotovostní toky společnosti. Tento ukazatel se podle Moody's začne stabilizovat až ke konci desetiletí.

"Předchozí rating od Moody's měl negativní výhled již více než dva roky, což je nezvykle dlouhá doba. Jelikož se za tuto dobu nezlepšily podmínky na trhu s elektřinou, snížení ratingu není překvapením," reagoval mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. V letošním roce byl podle něj snížen rating i jiným velkým evropským energetikám, například EDF, E.ON a Fortum.

"Se snížením ratingu na A3 nám byl zároveň upraven výhled na stabilní, což znamená, že za nezměněných okolností ratingová agentura neočekává další úpravy ratingu, ať již nahoru, nebo dolu," dodal mluvčí ČEZ. 

Podle agentury Moody's tlak na ziskovost firmy dále zvyšuje nedávná změna politiky vyplácení dividend, kdy se jejich podíl na zisku zvýšil z předešlých 50-60 procent na 60-80 procent, uvedla agentura. Moody's také upozornila, že ČEZ již dokončuje rozsáhlý investiční program, a měl by proto od roku 2016 vykazovat zlepšené hotovostní toky. U nich však agentura čeká zlepšení nejdříve od roku 2018.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru