Místo klasické lampy ze stropu visí zelený blob naplněný probublávající tekutinou. Stejné skleněné nádoby stojí nebo jsou zavěšené v obývacím pokoj či kuchyni. V každé z nich je ukrytý malý bioreaktor, který dokáže okolní teplo, oxid uhličitý a světlo přeměnit na potravu pro mikroorganismy a následně na jídlo pro lidi. Pak už jen stačí otočit kohoutkem a nalít si přesně tolik, aby člověk utišil hlad. 

To, co na první pohled vypadá jako scéna ze sci-fi filmu, už dnes funguje. "Hledali jsme způsob, jak vytvořit doplněk stravy díky recyklaci toho, co už nepotřebujeme," říká k myšlence Američan Jacob Douenias, který společně s Ethanem Fierem dokázal využít princip fotosyntézy a vytvořili nábytek naplněný modrozelenou vláknitou sinicí spirulina. 

"Má výborné nutriční hodnoty a až polovina jejich váhy je tvořená bílkovinami v závislosti na tom, jak jsou pěstování," dodává designér. A právě díky vysokému obsahu živin se už dnes tato sinice běžně používá jako doplněk stravy; přidává se například do ovocných a zeleninových nápojů.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se