Evropské akcie pokračují v růstu díky nadějím na dohodu mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli, která by odvrátila platební neschopnost této silně zadlužené země. Panevropský index FTSEurofirst 300 tak vystoupil až na třítýdenní maximum.

Nejnovější návrhy řecké vlády jsou podle šéfa Evropské rady Donalda Tuska "pozitivním krokem vpřed". Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker předpověděl, že dohoda mezi Řeckem a věřiteli bude uzavřena ještě tento týden.

Index FTSEurofirst 300 se vyšplhal až na 1580,14 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od začátku června. V 9.10 středoevropského času vykazoval nárůst o 0,9 procenta na 1579,34 bodu. V pondělí index uzavřel se ziskem 2,4 procenta, napsala agentura Reuters.

"Žádná řecká dohoda sice ještě nepřišla, je tu však mnoho optimismu, že se k ní blížíme," uvedl analytik Mike van Dulken ze společnosti Accendo Markets. Dodal, že tento optimismus pramení z dřívějších zkušeností s podobnými situacemi, které skončily dohodou na poslední chvíli.

Euro díky řeckým nadějím v pondělí zpočátku zpevňovalo, po vyjádření šéfa Euroskupiny o nutnosti vést o Řecku v příštích dnech další jednání ale již v závěru newyorského obchodování k dolaru ztrácelo 0,2 procenta na 1,13355 USD. O část zisků přišlo i vůči jenu, ke kterému přidávalo 0,4 procenta na 139,81 JPY. Dolar k jenu zpevňoval o 0,5 procenta na 123,35 JPY.

Dařilo se akciovým trhům ve Spojených státech i v Japonsku

Optimismus spojený s událostmi kolem řecké krize se promítl i na druhou stranu Atlantiku, kde Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních podniků, vzrostl o 0,58 procenta na 18 120,48 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 0,62 procenta na 2122,99 bodu a Nasdaq přidal 0,72 procenta na 5153,97 bodu.

Podobně reagoval i japonský akciový index Nikkei, který vzrostl o 1,2 procenta a v úterý ráno dosáhl na 20 739,9 bodu, což je nejvyšší hodnota od dubna roku 2000.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Náladu na americkém akciovém trhu podpořily rovněž zprávy o firemních fúzích. Sektor energetiky přidal jedno procento poté, co energetická společnost Energy Transfer Equity učinila nabídku na převzetí Williams Companies, která návrh odmítla. Akcie developerských firem stouply po zprávě, podle které prodej starších domů v USA v květnu vzrostl na nejvyšší úroveň za pět a půl roku.

 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru