Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Jednání řídícího výboru k mýtu, který bude projednávat stav příprav tendru na výběr mýta po roce 2016 a návrh dalšího řešení. Tisková konference za účasti ministra dopravy Dana Ťoka se očekává o půl osmé večer.

Nošovice. Slavnostní ceremoniál k zahájení výroby nového vozu Hyundai Tucson. Zúčastní se premiér Bohuslav Sobotka.

Ottawa. Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry zveřejní hospodářské výsledky za první fiskální čtvrtletí.

Atény, Brusel. Vývoj řecké finanční krize; ohlasy na pondělní mimořádný summit zemí eurozóny.

Budapešť. Maďarská centrální banka se bude zabývat měnovou politikou.


Řecko slíbilo zvýšení DPH i hranice odchodu do důchodu. Lídři euroskupiny návrh přijali kladně

Řecká vláda v pondělí po týdnech licitací představila významné ústupky ohledně tvrdších ekonomických opatření, která po zadlužené zemi žádají mezinárodní věřitelé.

Navrhovanou kombinaci úspor v penzijním systému a vyšších příjmů z daní z přidané hodnoty představitelé zemí platících eurem předběžně přijali kladně.

Pokud řecký návrh uspokojí i odborníky na technické úrovni, pak prý lze ještě tento týden čekat dohodu, o které se vyjednává celé měsíce a která je předpokladem uvolnění dalších peněz Řecku v rámci zahraniční finanční pomoci.

Předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že návrhy, který Atény v posledních hodinách předložily ve snaze najít cestu z dluhové krize, jsou prvními skutečnými, tedy vážně míněnými návrhy za několik týdnů.

Věřitelské instituce, tedy Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise, v pondělí ve svém prvním rychlém zhodnocení podle šéfa  Euroskupiny, Jeroena Dijsselbloema z Nizozemska, označily řecké podklady za "široké a komplexní".

Zapotřebí je ale jejich podrobné posouzení. Jednání by mohlo být úspěšně završeno ještě tento týden.

Babišovo Animalco vyhrálo tendr na dodávku masa správě hmotných rezerv. Za více než 46 milionů

Společnost Animalco, kterou ze 70 procent vlastní Agrofert podnikatele a ministra financí Andreje Babiše (ANO), vyhrála tendr na dodávku 500 tun zmrazeného masa Správě státních hmotných rezerv. Uvedl to v pondělním vydání deník E15. Za dodání masa a za tři roky jeho ochraňování zaplatí správa 46,4 milionu korun.

"V tuto chvíli běží zákonná odvolací lhůta. Po jejím uplynutí správa předpokládá, že uzavře smlouvu s vítězným uchazečem, společností Animalco," řekl šéf správy státních rezerv Pavel Švagr.

Obi údajně kupuje prodejny Baumax v Česku i na Slovensku

Všech 38 hobbymarketů bauMax v České republice a na Slovensku údajně koupí německý řetězec obchodů pro kutily Obi. S odvoláním na informované zdroje o tom v pondělí informovala agentura APA. Dohoda by mohla být podepsána ještě tento měsíc.

Baumax zprávu označil za spekulace a odmítl se k ní vyjádřit.

Baumax původně plánoval, že se stáhne z Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Turecka a Maďarska, a zaměří se na Rakousko, Slovensko a Českou republiku, upozornila APA.

Strategie se však podle zdroje v posledních měsících změnila.

Kreml stále hraje energetickou kartou, i když se to nelíbí ani ruským státním firmám

Ruské energetické společnosti musí ve střední a východní Evropě manévrovat na velmi tenkém ledě.

Podle studie autorského kolektivu z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a think-tanku Pražský institut bezpečnostních studií se ruským státem kontrolovaní giganti, jako jsou plynárenský Gazprom či jaderný Rosatom, na svých významných trzích sice většinu času snaží sledovat komerční zájmy, ale občas se dostávají do zajetí politiky diktované Kremlem. Proto je pro ně těžké hlídat si svoji místy pošramocenou reputaci. To platí obzvlášť pro Gazprom.

"Běžnému dennímu byznysu společnosti jednoznačně dominují ekonomické úvahy, zejména na asijském trhu a na dobře diverzifikovaných a regulovaných trzích v Evropě," uvádí se v materiálu. Jeho závěry jsou prezentovány na právě probíhající konferenci o energetické bezpečnosti ve střední a východní Evropě a působení ruských státních energetických společností, kterou hostí Senát.

Jak vydělat na řecké krizi? Na aténské burze stále existují firmy, do kterých se vyplatí investovat

Osvědčené investorské pravidlo říká, že investovat se má v době chaosu, během níž ostatní v panice vyprodávají. Podle ekonomů by tato poučka měla fungovat i v případě Řecka, kterému aktuálně hrozí bankrot. V případě, že se Řekové se svými věřiteli nedohodnou, očekává se prudký pád řeckých akcií. A to je podle analytiků příležitost, jak vydělat.

V Řecku je totiž na burze hned několik společností, které nejsou příliš spjaty s řeckou ekonomikou a hospodářsky se jim daří.

Přesto jejich akcie stagnují, či v horším případě padají o desítky procent.

Patří mezi ně například společnost Folli Follie, výrobce šperků, hodinek, či provozovatel Duty Free Shopů. Akcie společnosti za poslední rok oslabily takřka o 50 procent, přestože její hospodářské výsledky se zlepšují (tržby jí v prvním čtvrtletí roku meziročně stouply o 18 procent na 269 milionů eur). Společnost je navíc na řecké krizi do značné míry nezávislá – dvě třetiny svého zboží prodává za hranicemi země, především v Asii.