Všeobecná rada Světové obchodní organizace (WTO) na svém pondělním zasedání přijala Kazachstán za 162. člena organizace. Dohodu musí ještě ratifikovat kazašská vláda a země se stane plnoprávným členem WTO 30 dní po této ratifikaci. Kazachstán jednal o připojení k WTO dvacet let, tedy od doby, kdy organizace začala fungovat.

"Je to pro nás historická událost," uvedl v projevu kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. "Členství ve WTO poskytne našim podnikům napojení na zahraniční trhy a spotřebitelům široký výběr zboží a služeb," dodal s tím, že země WTO mají na celkovém objemu obchodu Kazachstánu devadesátiprocentní podíl.

WTO vznikla v roce 1995 a jejím cílem je usnadnit mezinárodní obchodní výměnu. V oblasti snah o prohloubení globálních obchodních reforem byl od založení organizace učiněn jen malý pokrok. Snahy o rozšíření počtu členů, kteří se musejí zavázat k dodržování stávajících pravidel, však postupují rychle, upozornila agentura Reuters.

Chce-li se země stát členem WTO, musí si dojednat podmínky bilaterálně se všemi zainteresovanými členy. Každá země WTO tak má prakticky možnost vstup nového člena vetovat. Budoucí člen také musí uvést své zákony do souladu s pravidly WTO, a ujistit tak obchodní partnery, že se mohou spolehnout, že bude prosazovat globální obchodní disciplínu, udrží svá cla v rámci schválených limitů a nebude nepoctivě chránit domácí firmy před konkurenty ze zahraničí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru