Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvedl v pondělním rozhovoru pro DVTV, že je nezbytné zvýšení minimální mzdy na úroveň 40 procent z průměrné mzdy. Aktuální úroveň minimální mzdy je podle něj jedna z nejnižších v EU. Podle jeho slov je enormně špatně, že lidé s minimální mzdou pracují za méně peněz, než je hranice chudoby.

"Za posledních deset let se v Česku zvýšily mzdy o sedm procent" řekl Středula v rozhovoru pro DVTV.

Firmy v České republice nezvyšují mzdy stejným tempem, jako jim rostou zisky a velkou část svých zisků odvádějí do mateřských společností. Měly by pro to podle Středuly dávat větší část svých tržeb na platy zaměstnanců.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Středula také v rozhovoru uvedl, že zaměstnanost v zemích EU, například naposledy na Slovensku, se zvýšením minimální mzdy neklesá, ale naopak stoupá. Zvýšení minimální mzdy povede tedy ke snížení nezaměstnanosti, která následně povede ke zvýšení spotřeby, což bude mít za následek další růst ekonomiky.

Českomoravské konfederace odborových svazů plánuje na září tzv. "Demonstraci síly", jejíž cílem bude prosadit zvýšení platů v České republice.

Šéf odborů v rozhovoru pro DVTV:

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru