Neobvyklý způsob, jak využít použité plastové PET lahve, představilo pražské České vysoké učení technické (ČVUT). Lahve, které většina lidí vnímá jako odpad, studenti ČVUT využili jako stavební materiál pro designovou světelnou lavičku do města. Jejich projekt PET MAT nyní zdobí i český pavilon na letošním Expu 2015 v italském Miláně.

Právě Expo 2015 je letos zaměřeno na otázky udržitelného rozvoje a ukazuje inovativní nápady, které mají udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí pomoci. Projekt PET MAT se soustřeďuje na vyvíjení nových forem využití plastového recyklátu v architektuře.

Nová lavička z plastových lahví.Vývoj probíhá na Fakultě architektury ČVUT pod vedením Kateřiny Novákové ve spolupráci se společností Karlovarské minerální vody, jež je hlavním partnerem výzkumu. "Cílem je vyvinout stavební jednotku z recyklovaného PET materiálu. Ve výzkumu kombinujeme vyspělé technologie architektonického navrhování a zavedené průmyslové výroby PET lahví," říká Kateřina Nováková a dodává, že základní vizí projektu je uzavření cyklu polyethylentereftalátu tak, aby tento materiál našel další uplatnění. "Věříme, že dokážeme nalézt způsob, jak využít možnosti PET materiálu v budoucích letech," dodává autorka projektu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru