Před pondělní bruselskou schůzkou k řecké krizi, které se zúčastní lídři zemí platících eurem, se v pondělí sejdou také jejich ministři financí. Finský ministr Alexander Stubb v pátek při příchodu na jednání se svými kolegy z celé EU zdůraznil, že po čtvrtečním jednání Euroskupiny, které skončilo bez výsledku, je teď míč na řecké straně hřiště.

Řecko není formálně na programu páteční schůzky ministrů financí 28 zemí unie, přesto je vrcholící krize po krachu čtvrtečního jednání jedním z hlavních témat dne. Atény se stále nedokázaly domluvit s trojicí věřitelských institucí na podmínkách, za nichž by dosáhly na zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z dříve dohodnutého záchranného programu, jehož platnost vyprší s koncem měsíce.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Aténám vadí požadavky věřitelů, tedy Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské centrální banky (ECB) a Evropské komise, které by podle nich znamenaly snižování penzí a zvyšování cen například léků a energií. Řecký protinávrh se zase nelíbí věřitelům.

Ministr Janis Varufakis ve čtvrtek zmínil některé návrhy, například zavedení automatické dluhové brzdy či vyřešení dlouhodobého problému řeckých dluhopisů ve výši 27 miliard eur (asi 729 miliard korun) u Evropské centrální banky (ECB). Jeho převedení do účetnictví Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) by fakticky znamenalo novou půjčku, kterou by Řecko mohlo splácet déle. Ale na jejích podmínkách by opět bylo třeba zřejmě složitě hledat dohodu.

Všechny strany tlačí čas. Na konci měsíce má Řecko zaplatit MMF ve sdružené splátce celkem 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy korun). A šéfka MMF Christine Lagardeová dala ve čtvrtek najevo, že fond termín neprodlouží. Připomněla, že do něj svými penězi přispívá 188 států včetně některých, které jsou chudší než Řecko.

Eurokomisař Pierre Moscovici, který byl před čtvrteční schůzkou zdrženlivě optimistický, po jednání poznamenal, že situace směřuje do závěrečné fáze. "Apeluji na řeckou vládu, aby se vrátila k vážnému jednání," prohlásil. Po Řecku věřitelské instituce i partneři, přes čtvrteční Varufakisovy návrhy, žádají konkrétní návrhy směřující ke kompromisu.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas v Bruselu řekl, že šéf komise Jean-Claude Juncker v pátek kvůli vývoji telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem či nizozemským premiérem Markem Ruttem. "Přes den či přes víkend bude samozřejmě hovořit i s premiérem (Alexisem Tsiprasem)," uvedl mluvčí. Cílem komise je podle něj dosáhnout situace, kdy Řecko respektuje své závazky a je členem eurozóny.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Dnes se na radě (ministrů financí) i mimo ni dozvíme, co se bude dít přes víkend," řekl v pátek ráno finský ministr Stubb při příchodu na jednání se svými kolegy z EU. Před pondělním večerním summitem eurozóny je podle něj potřeba práce na technické úrovni. "Nejprve potřebujeme technický návrh, pak se sejde Euroskupina a teprve pak summit," řekl ministr. Šéf Euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska, potvrdil začátek jejího pondělního jednání v 15.00.

Británie, kde se ale eurem neplatí, "doufá v to nejlepší, ale musí být připravena na to nejhorší," řekl v pátek v souvislosti s Řeckem její ministr financí George Osborne.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru