Pokud ministr financí Andrej Babiš prosadí elektronickou evidenci tržeb a získá díky ní 12 miliard korun ročně, je celá tato suma vlastně už rozdělena. Část spolknou vyšší důchody a zhruba polovinu pak novinky, které se připravují v souvislosti se zvýšením podpory rodin s dětmi, píše týdeník Ekonom. Z těchto plánů by si nejvíce peněz – až čtyři miliardy ročně – vyžádalo provázání odvodů na důchodové pojištění s počtem vychovávaných dětí.

Na více než dvě miliardy se odhaduje lidovecký požadavek vrátit živnostníkům uplatňujícím výdajové paušály odpočty na děti a manželku. A necelou miliardu má stát zálohové výživné – pomoc matkám samoživitelkám, jimž otcové jejich dětí neplatí řádně alimenty. Pokud se tyto plány opravdu uskuteční, zvýší se objem peněz určený na rodinnou politiku více než o 10 procent.

Zatím na ni stát dává ročně asi 52 miliard korun a největší sumu – 23 miliard korun – představuje rodičovský příspěvek, který je stejně jako porodné vyplácen plošně. Ostatní dávky, zejména přídavky na děti, už dostávají jen rodiče s nižšími příjmy. A 15 miliard představují snížené daně, daňové odpočty a slevy na dítě.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru