Výše provizí pojišťovacích zprostředkovatelů u životních pojistek je v Česku ve srovnání s řadou států OECD výrazně nadprůměrná.

V sousedních zemích, jako jsou Polsko nebo Slovensko, je mírně vyšší, tedy vyšší než je obvyklé na vyspělých trzích, uvádí důvodová zpráva novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích.

Předlohu, která chce provize omezit, projednává Poslanecká sněmovna a rozhořel se kvůli ní spor mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a poslancem Ladislavem Šinclem (ČSSD).

"Tato nadprůměrná výše provizí pak ve srovnání se zahraničím roste s tím, čím předčasněji je dané pojištění ukončeno," uvádí zpráva.

Dále upozorňuje, že výše provize se liší v závislosti na typu produktu a parametrech sjednaného pojištění.

"V případě rezervotvorných životních pojištění se obvykle pohybují v rozmezí 180 až 200 procent ročního běžného pojistného, tj. sumy, kterou pojistník zaplatí na pojistném za dobu dvou let," uvádí zpráva.

Pořizovací náklady pojišťoven na smlouvy včetně odměn a dalších náhrad v roce 2013 podle MF činily 20 miliard korun, z toho přitom náklady na provize činily 14,5 miliardy korun.

Plná úhrada provize je podle zprávy podmíněna ze strany pojišťovny setrváním zákazníka ve sjednaném pojištění po minimální určitou dobu, zpravidla dva až tři roky.

"Pojišťovna, aby nenesla riziko marně vynaložených nákladů na odměnu vyplacenou pojišťovacímu zprostředkovateli, promítá výši vyplacené odměny okamžitě do výše odkupného. To v prvních letech trvání smlouvy bývá nulové," upozorňuje materiál.

Zákazník je tak při předčasném ukončení smlouvy podle MF "vystaven relativně značné finanční ztrátě".

Omezit provize chce ve sněmovně pozměňovací návrh poslance Ladislava Šincla (ČSSD). Kvůli jeho návrhu se přitom rozhořel spor mezi ním a ministrem Babišem. Kvůli sporu se ve čtvrtek sešla koaliční rada. Pozměňovací návrh Šincla přitom přivítala i Česká národní banka.

Podstatou návrhu je zamezit současné praxi, kdy zprostředkovatelé pojištění ve snaze získat provizi za uzavření nové pojistné smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění. Šincl chce svým návrhem snížit a zastropovat maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům a částku, o níž se provize sníží, tj. přes čtyři miliardy korun ročně, připsat pojištěným lidem do výnosů.

Klienti totiž každoročně zaplatí za životní pojištění 44 miliard korun ročně.

Předčasně se ukončí smlouvy za 21 miliard korun, klienti přitom získají zpět necelou polovinu zaplaceného pojistného, jde zhruba o 9,4 miliardy korun.

V případě, že klient platí měsíčně pojistné 1 000 korun a po 3,5 roku smlouvu ukončí, získá z celkově zaplacených 45 000 korun zpět v průměru 16 000 korun. Po zavedení regulace by to mělo být 28 600 korun. Zprostředkovatel za uzavření takové smlouvy dostane ihned provizi 24 000 korun, která mu v případě zániku pojištění po dvou a více letech celá zůstane. Po zavedení regulace by to mělo být 12 600 korun.

Předseda ANO ve sněmovně popřel, že by měl na Šinclově návrhu novely pojišťovnictví osobní zájem. Podle deníku E15 loni otevřela v Česku pobočku firma Babišova bratra Alexandra, slovenská Scheibner Insurance Broker. Podnik mimo jiné působí jako zprostředkovatel byznysu pojišťoven a zajišťoven.