Firma Lukoil Aviation Czech, jejímž jednatelem je prezidentův poradce Martin Nejedlý, má státu zaplatit 27,5 milionu korun kvůli dodávce leteckého paliva. Rozhodl o tom ve středu Obvodní soud pro Prahu 1. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Peníze se týkají smlouvy na obměnu zásob leteckého petroleje. Hrad se k věci zatím nebude vyjadřovat.

Soud ve středu projednal poslední důkazy v případu, zejména smlouvy státu s jinými dodavateli leteckých pohonných hmot z let 2009 až 2013. Firma Lukoil tvrdí, že žaloba je protiprávní a nárok promlčený. Na žalobě ale trvá Správa státních hmotných rezerv.

Spor začal v roce 2009, kdy správa uzavřela s Lukoilem smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma podle žaloby odebrala petrolej za 275,6 milionu korun, vrátila ale necelou polovinu. Správa proto Lukoilu uložila pokutu, jejíž uhrazení firma odmítá.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Před soudem se řešila hlavně výše smluvní pokuty, která se podle důkazů pohybovala kolem pěti až deseti procent z ceny chybějícího zboží, v případě Lukoilu to ale bylo 20 procent. Podle právního zastoupení státu byla výše pokuty daná údajným prodlením při porušení smlouvy, s čímž ale firma nesouhlasí.

Právník Lukoilu Jan Vondráček například uvedl, že správa musela počítat s možností, že Lukoil může od smlouvy odstoupit, a také podle něj mohla situaci vyřešit jiným způsobem, například se domluvit na nahrazení leteckého petroleje jinou pohonnou hmotou, třeba motorovou naftou.

Dodatky smlouvy na sebe podle něj navazovaly a "žádné dlouhodobé prodlení nemohlo být důvodem zvýšení smluvní pokuty", uvedl právník. Zástupkyně státu řekla, že šlo o neobvyklý případ a po šesti prodlouženích bylo opodstatněné smluvní pokutu zvýšit. Soudkyně nakonec nárok státu, který Lukoil žaloval, uznala včetně úroků.

Loni v červnu vydal soud platební rozkaz, kterým uložil firmě povinnost částku zaplatit. Lukoil ale podal takzvaný odpor, kterým se rozkaz zrušil, a soudkyně proto musela nařídit veřejné projednání sporu, které začalo letos počátkem dubna.

Prezident Miloš Zeman už dříve řekl, že chce počkat, jak soudní spor mezi státem a společností Lukoil dopadne. Teprve poté se prý rozhodne, jestli Nejedlý zůstane mezi jeho poradci. Nejedlý je také místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla Zemanovo jméno. 

Ve středu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že prezident se k věci nebude vyjadřovat do doby, než bude vynesen pravomocný rozsudek. Stejně odpověděl na otázku, zda prezident záležitost považuje za problém.

Lukoil Aviation Czech dodává letecké palivo Českým aeroliniím. Je součástí ruské ropné společnosti Lukoil.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru