Ekonomické škody způsobené násilím ve světě dosáhly v loňském roce rekordní hodnoty 14,3 bilionu dolarů. Oznámil to australský Ústav pro ekonomiku a mír (IEP), výzkumná organizace zabývající se globální bezpečností. Nejméně klidnou zemí byla loni Sýrie, největší propad v "globálním indexu míru" zaznamenala Libye. Nejmírumilovnějším státem byl Island.

Náklady na financování pomoci uprchlíkům dosáhly podle IEP loni částky 128 miliard dolarů, což je o 267 procent víc než v roce 2008. Své domovy loni pod tlakem ozbrojených konfliktů opustilo 50 milionů lidí, nejvíc od druhé světové války.

Největší dopad na světovou ekonomiku měly ale náklady na zbrojení a financování bezpečnostních složek, které tvořily 68 procent výdajů spojených s násilnými konflikty.

Evropa navzdory konfliktu na Ukrajině prožívala relativně klidné období, protože počet násilných trestných činů se snížil a z Iráku a Afghánistánu se vrátily expediční jednotky, uvedl IEP. Situace se naopak ve srovnání s rokem 2013 zhoršila v Iráku, Sýrii, Nigérii, Jižním Súdánu a Středoafrické republice. Zlepšila se v Guineji-Bissau, Pobřeží slonoviny, Egyptě a Beninu.

Zvýšila se intenzita konfliktů, počet mrtvých se od roku 2010 zvýšil ze 49 tisíc na 180 tisíc, konstatovala australská studie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru