Po několika měsících čekání konečně Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo jednu ze studií, které mají rozhodnout, jestli bude nebo nebude potřeba prolomit limity na těžbu uhlí. A závěry jsou poměrně překvapivé.

Podle dokumentu "Dlouhodobá prognóza trhu s hnědým uhlím", kterou pro ministerstvo zpracovala společnost Vupek Economy, bude totiž český trh trpět nedostatky hnědého uhlí i v případě, že plně prolomí těžební limity.

"Analýza potvrdila, že zrušení limitů je pro pokrytí prokázaných potřeb hnědého uhlí nezbytné," stojí ve studii s tím, že prolomení limitů jen na lomu Bílina Severočeských dolů nestačí a je třeba i prolomení na lomu ČSA, což by si vyžádalo i zbourání Horního Jiřetína. I tak by ale i při úsporách byl uhlí nedostatek, který by od roku 2020 nestihl pokrýt ani dovoz ze zahraničí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Podle analýzy Ministerstva průmyslu je zrušení těžebních limitů nezbytné a i při zbourání Horního Jiřetína nemusí být uhlí dostatek.
  • Teplárenské sdružení ale s odhady spotřeby nesouhlasí, uhlí je prý zatím na trhu dostatek.
  • Ministerstvo stále čeká na další materiály, které mají ohodnotit socio-ekonomické nebo ekologické dopady prolomení limitů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.