Tradiční výrobce chytrých telefonů HTC se dostal do potíží. Svědčí o tom špatné hospodářské výsledky, které měly za následek další propad akcií. Jedním z indikátorů, který poukazuje na problémy tchajwanské společnosti, jsou i velké zásoby již hotových výrobků na skladech.

Akcie společnosti se od začátku letošního roku propadly o téměř polovinu. Jejich hodnota je dokonce o více jak 90 procent nižší než za kolik se obchodovaly v roce 2011. Výnosy firmy se navíc v květnu snížily o čtyřicet procent. Firma navíc předpokládá další pokles tržeb až o téměř 30 procent v druhém kvartále tohoto roku.

Jednou z hlavních příčin současných problémů společnosti, jak píše agentura Bloomberg, je především výrazné navýšení počtu smartphonů, které se firmě doslova válí ve skladech. Ke konci prvního kvartálu tohoto roku vzrostl počet těchto zařízení na 2,35 procenta celkové produkce.

V roce 2011, kdy byla společnost na svém vrcholu, přitom šlo o méně než 0,5 procenta. Od téhož roku až dodnes se pak snížil podíl na globálním trhu HTC z deseti procent na dvě. Velké zásoby neprodaných výrobků značí zejména na trhu s elektronikou velké problémy.

V případě, kdy jde pouze o materiál na výrobu chytrých telefonů, to nic hrozného neznamená. Jednoduše se použije na výrobu nových produktů, neboť technologický pokrok není až tak rychlý, aby se ze dne na den změnily používané materiály. Pokud na skladě zůstávají vyrobené produkty, pak jde již o velký problém. V tomto případě jde pokrok proti firmě a ta hraje o čas.

Když byl Apple před krachem

Přesvědčil se o tom již v roce 1997 sám Steve Jobs, kdy dle jeho vlastních slov stál Apple před krachem. V té době tvořil počet výrobků na skladě 7,7 procenta celkové výroby. Jobs si proto najal Tima Cooka, který dostal za úkol vymést sklady Applu a zbavit se velkého množství v budoucnu těžko prodejných zásob.

Tim Cook se do své práce pustil s vervou a o rok později již neprodané výrobky na skladě tvořily pouze 1,7 procenta a v posledních několika letech nepoklesly pod 0,9 procenta.

Dalším odstrašujícím příkladem pro tchajwanskou společnost může být i Motorola, které "ujel vlak" na konci roku 2008. Tehdy zásoby na skladě dosáhly výše 6,1 procenta. Ve čtvrtém kvartále vykázala americká společnost rekordní ztrátu ve výši 3,6 miliardy dolarů.

Na druhou stranu je třeba uvést i opačný případ v podobě Nokie, jejíž zásoby v roce 1995 dosahovaly výše 14 procent. Přesto pro ní byly následující roky doslova pobytem v rajské zahradě. Prodeje prudce rostly a s nimi i zisk. Hospodářské výsledky naznačují, že zářná budoucnost prudkého růstu prodejů na HTC nečeká.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Rychlý růst zásob ve skladech HTC je zjevně spojen s uvedením nového modelu HTC One M9, který se neprodává tak, jak se očekávalo, " tvrdí analytik Bloombergu John Butler.

Nová "emdevítka" rozhodně neurazí, ale na druhou stranu nepřišla s žádnou výraznou inovací. Smartphony HTC vždy pokulhávaly především s fotoaparátem. Nejnovější člen rodiny chytrých telefonů tchajvanského výrobce  opět žádné výrazné zlepšení fotoaparátu nepřinesl a ztrácí i na levnější telefony. Přitom se cena nové vlajkové lodě pohybuje kolem 20 tisíc korun.