Čínský investiční fond Fosun International má zájem o koupi polské divize rakouské finanční společnosti Raiffeisen. Jeho konkurentem v nabídce na Raiffeisen Polbank je největší polská pojišťovna PZU. 

Podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters se Číňané již setkali se správní radou a dalšími zástupci banky. Další zdroj však dodal, že PZU je prioritním zájemcem.

Raiffeisen Polbank je podle majetku sedmou největší bankou v Polsku. Raiffeisen Bank International musí svou polskou divizi prodat, aby splnila do konce roku 2017 požadavek na výši ukazatele kapitálové přiměřenosti.

Raiffeisen Polbank i Fosun se ke zprávě odmítly vyjádřit.

Podle analytiků by mohlo být obtížné pro investora jako Fosun získat povolení k transakci od polského úřadu pro regulaci finančního trhu KNF, protože ten všeobecně dává přednost strategickým investorům před soukromými investičními firmami.

Nicméně zájem Číňanů by mohl zkomplikovat plány PZU nebo přinejmenším ovlivnit cenu, kterou bude muset zaplatit za polskou divizi Raiffeisen.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Účetní hodnota Raiffeisen Polbank je šest miliard zlotých (39,5 miliardy korun), patří však mezi polské banky nejvíce napojené na hypotéky ve švýcarských francích, které jsou považovány za rizikové kvůli růstu hodnoty švýcarského franku. To zvýšilo náklady na splácení půjček. PZU již dříve uvedla, že pokud převezme banku s hypotékami ve švýcarských francích, očekává velkou slevu.

PZU plánuje stát se také velkým bankovním hráčem. Pojišťovna se již dohodla na koupi kontrolního podílu ve středně velké bance Alior.

Zhruba 60 procent polského bankovního sektoru ovládají přední hráči z Evropské unie, jako Santander, UniCredit a ING.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru