Německá maloobchodní společnost Metro AG v pondělí oznámila, že prodá svou síť obchodních domů Galeria Kaufhof a belgickou dceřinou společnost. Za 2,83 miliardy eur (cca 69 miliard korun) ji koupí kanadská firma Hudson's Bay Company (HBC). Metro AG působí i v České republice, v tuzemsku provozuje velkoobchody Makro.

Podle informací Wall Street Journal zahrnuje transakce prodej obchodních domů  Kaufhof v Německu, Galeria Inno v Belgii a příslušné portfolio realit. V Německu má Kaufhof 120 obchodů a v Belgii 16. Transakce by měla být dokončena do září.

Ohlášením prodeje části svého byznysu společnosti Hudson's Bay Company (HBC) tak německá firma ukončila dlouhodobé spekulace o novém majiteli. Kromě společnosti HBC, jež například ve Spojených státech provozuje obchody Saks Fifth Avenue zaměřující se na módu, se o koupi zajímala také rakouská firma Signa Holding. Ta již v Německu vlastní řetězec obchodů Karstadt, který je přímým konkurentem Kaufhofu.

Kauhof spolu s Kartstadtem dominovaly více než století německému trhu s obchodními domy, v současnosti však mají problémy přizpůsobit se novým konkurentům, jako je internetový obchod Amazon.com.

Společnost Hudson's Bay má v USA a Kanadě více než 300 obchodů. Převzetí německých obchodů je prvním vstupem firmy na evropský trh. Podle zdrojů má kanadská společnost v plánu masivní investice do obchodů Kaufhof, plánuje rozšířit jeho internetový prodej a lépe ho propojit s kamennými obchody. Společnost nehodlá zavírat obchody ani propouštět, napsala agentura Reuters.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"HBC tím naplňuje svou strategii růstu významnosti na mezinárodním poli. Koupě Kaufhofu hraje centrální roli v této expanzivní politice," uvedl generální ředitel společnosti Metro.

Galeria Kaufhof byla založena v roce 1879. V roce 1996 se společnost stala součástí fúze, kterou vznikla firma Metro. Podle svých internetových stránek má přes 21 100 zaměstnanců.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru