Americký tabákový gigant Reynolds American uvedl, že v pátek dokončí rok trvající akvizici společnosti Lorillard. Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) tak transakce o objemu 25 miliard dolarů (cca 600 miliard korun) zásadně změní americký tabákový průmysl.

Prohlášení o pátečním ukončení akvizice společnost zveřejnila v pondělí po rozhodnutí soudu, které umožnilo, aby Reynolds mohl prodat značky Kool, Salem, Winston a Maverick, která v současnosti patří firmě Lorillard. Značky by měl koupit britský tabákový kolos Imperial Tobacco Group za 7,1 miliardy dolarů (cca 170 miliard korun).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nejznámější a nejprodávanější značkou společnosti Reynolds jsou cigarety Camel. V případě Lorillardu jsou to pak cigarety Newport. 

Trh ovládnou tři velcí hráči

Podmínkou pro akvizici bylo rozhodnutí soudu, které musely obě firmy obdržet v případě, že chtějí prodat některou ze svých značek. Důvodem byla účast obou společností v soudním sporu v minulosti, ze kterého vzešel rozsudek, jenž jim tuto povinnost uložil do budoucna. 

Jmenované značky přejdou do vlastnictví společnosti Imperial Tabacco Group, jež se tím stane spojeným firmám Reynolds a Lorillard  "velkým a agresivním soupeřem". V současnosti je jednoznačným lídrem na americkém trhu společnost Altria Group, která stojí za cigaretami Marlboro.

Po sloučení bude mít Reynolds tržní podíl odhadem ve výši 34 procent. Společnost Imperial si ukrojí 10procentní podíl. Akvizice přinese Reynoldsu rozšíření i do městských oblastí na severovýchodě země, kde je populární právě značka Newport, kterou spojením s Lorilladem získá.

Vzhledem k tomu, že je společnost Lorillard zahrnuta v burzovním indexu S&P 500, došlo k jejímu nahrazení. Ve čtvrtek se akcie Lorillardu obchodovaly naposledy.

Podle vyjádření všech tří zainteresovaných společností se akvizice nijak nedotkne počtu pracovních pozic. Podle WSJ mluvčí Lorillardu prohlásila, že se nikdo ze 2900 zaměstnanců nemusí obávat o práci.

Podle vyjádření generální ředitelky firmy Reynolds Susan Cameronové přinese akvizice nové prostředky k dalším investicím a z celého sloučení tak budou profitovat i sami zákazníci. Akcionáři společnosti Lorillard obdrží v hotovosti 50,5 dolaru za každou akcii a stejně tak i podíl ve firmě Reynolds.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru