Polský miliardář Leszek Czarnecki se zajímá o převzetí polské banky BPH, která je součástí amerického konglomerátu General Electric. Uvedla to agentura Reuters. BPH je desátou největší bankou v Polsku, její tržní hodnota činí 891 milionů dolarů (zhruba 22 miliard korun).

Společnost General Electric již dříve uvedla, že uvažuje o prodeji svého většinového podílu v BPH. Zájem o tuto banku zatím vyjádřila největší polská pojišťovací společnost PZU.

Czarnecki již vlastní šestou největší polskou banku Getin Noble. Převzetím BPH by se jeho bankovní impérium na polském trhu posunulo na čtvrtou příčku.

Podle analytiků by nicméně mohlo být obtížné získat pro spojení bank Getin Noble a BPH svolení finančních regulátorů. Obě firmy totiž mají rozsáhlá portfolia hypoték denominovaných ve švýcarských francích, které regulátoři považují za zdroj rizika.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Konglomerát General Electric působí v široké škále odvětví – počínaje strojírenstvím přes energetiku, finance až po média. Své aktivity v bankovnictví však začal radikálně omezovat.

Společnost hodlá během dvou let prodat i českou GE Money Bank. Podle analytiků by se cena šesté největší tuzemské banky mohla pohybovat v širokém rozpětí od 25 do 90 miliard korun. GE Money Bank má asi milion klientů a její prodej by podle analytiků mohl být příležitostí pro některou z velkých světových bank dostat se na český trh.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru