Vláda jihoafrického státu Zimbabwe rozhodla, že účty denominované v prakticky bezcenných tamějších dolarech budou převedeny na americké dolary. Zimbabwe zahájilo používání cizích měn již v roce 2009. Důvodem využívání amerického dolaru či jihoafrického randu byla hyperinflace tamější měny, která v roce 2008 činila závratných 500 miliard procent.

Jak uvádí deník Guardian, v době vrcholu krize se běžně chodilo na nákup s plastovou taškou plnou peněz. Ceny se pak zvedaly dvakrát denně, což připomíná situaci v Německu v roce 1923, kdy Němci chodili pro chleba s pytlem plným znehodnocených marek. Tam však dosáhla měsíční inflace ve svém vrcholu "jen" 32 400 procent.

Dosud největší hyperinflace pak trvala po druhé světové válce v roce 1946 v Maďarsku, kde dosáhla v červenci zmíněného roku výše nepředstavitelných 13 biliard procent.

"Od pondělí mohou všichni obyvatelé Zimbabwe mající účet zřízený před rokem 2009 požádat o převod svých finančních prostředků na americké dolary," oznámil John Mangudya, guvernér tamější národní banky.

Zajímavostí je, že mnozí Zimbabwané si bankovky nechávají a prodávají je turistům jako suvenýry. Poslední a nejvyšší vytištěná tamější bankovka představovala sto bilionů tamějších dolarů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Bankovní konta se sumou do 175 biliard zimbabwských dolarů budou směněna za 5 amerických dolarů. Vlastníkům kont s vyšším obnosem budou prostředky směněny v kurzu jednoho amerického dolaru za 35 biliard zimbabwských.

Obyvatelé, kteří stále drží některé bankovky, si je mohou v bankách směnit v poměru jednoho dolaru za každých 250 bilionů zimbabwských dolarů. To znamená, že držitel stobilionové bankovky obdrží 40 centů.

Centrální banka si na zmíněné operace vyčlenila 20 milionů dolarů.