Čistá hodnota majetku amerických domácností v prvním čtvrtletí vystoupila na nový rekord 84,9 bilionu dolarů (2,1 biliardy korun). K růstu pomohla vyšší hodnota domů a investic díky růstu akciových trhů. Zadlužení domácností pak rostlo nejpomaleji od konce roku 2013. Údaje, které ve čtvrtek zveřejnila americká centrální banka (Fed), jsou pozitivní zprávou pro další vývoj výdajů spotřebitelů, které v USA tvoří zhruba 70 procent ekonomické aktivity.

Majetek domácností vyjádřen čistým jměním se zvýšil ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 1,9 procenta. Údaj zahrnuje hodnotu domů, akcií a dalšího majetku domácností po odečtení hypoték, dluhu na kreditních kartách a dalších závazků. Údaj není upraven o růst populace ani o vývoj inflace. 

Domácnosti však stále zůstávají obezřetné při půjčování. Celkový dluh domácností, který zahrnuje hypoteční úvěry, kreditní karty, půjčky na auta a další úvěry, vzrostl jen o 2,2 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Čisté jmění domácností se stabilně zotavuje od konce recese, která snížila jeho hodnotu o téměř 13 bilionů dolarů. Celkové jmění už přitom výrazně překonalo i rekord z doby před globální recesí, který činil zhruba 68 bilionů dolarů.

Vyšší hodnota majetku amerických domácností může zvýšit jejich utrácení a ekonomický růst. Když se spotřebitelé cítí bohatší, je pravděpodobnější, že budou utrácet nejen příjmy, ale i část majetku. 

Někteří analytici však podle agentury AP upozorňují, že z růstu objemu majetku těží především bohatší rodiny. Zhruba 80 procent všech akcií totiž vlastní pouhých deset procent nejbohatších domácností. Hodnota domů, jejichž vlastnictví je rozšířenější, se přitom nezvýšila tolik, jako se zvýšila hodnota akcií.