Český výrobce nealkoholických nápojů Kofola se po koupi slovinského výrobce minerální vody Radenska na počátku letošního roku poohlíží po dalších akvizicích. Kapacitu má firma na další dvě až tři akvizice a ráda by do svého portfolia přidala značku české nebo slovenské minerální vody. Řekl to v rozhovoru s agenturou Reuters finanční ředitel společnosti Daniel Buryš.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Uvedl, že Kofola se velmi aktivně zajímá o další příležitosti k růstu. Odmítl však poskytnout jakékoliv podrobnosti k možnému budoucímu cíli převzetí. Uvedl pouze, že Kofola se bude dále zaměřovat na střední Evropu a není pravděpodobné, že by hledala příležitosti i mimo region.

Již dlouho má společnost podle Buryše zájem o získání českého nebo slovenského producenta minerální vody. Balená voda se na loňských příjmech firmy podílela pětinou.

Podle serveru Trend.sk firma jedná se slovenskou nápojovou skupinou Zlatá studna. Obchod prý bude dokončen během několika týdnů, sami zástupci Kofoly ale tyto informace odmítli komentovat. Zlatá studna vyrábí balené vody, sirupy a ovocné nápoje. Patří svému zakladateli Jánu Šofrankovi.

"V celé této transakci však Kofole nemusí jíst jen o převzetí dvou závodů Zlaté studny v Širokém a Dobré Vodě," píše také slovenský server. Nakonec prý může vzniknout největší hráč na slovenském trhu s nealkoholickými nápoji. Kofola by akvizicí Zlaté studny získala i podíl v širší nápojářské skupině Water Holding.

Kofola má sídlo v Polsku a s jejími akciemi se obchoduje na varšavské burze. Působí v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku. Tržní kapitalizace firmy je 240,2 milionu USD (5,8 miliardy korun).

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Minulý měsíc Kofola uvedla, že uvažuje o přesunu sídla zpátky do České republiky a nabídku akcií na pražské burze. Buryš dodal, že věří, že čeští investoři budou mít zájem o akcie firmy vzhledem k její dlouhé historii v České republice. Upozornil však, že zatím nebylo nic rozhodnuto.

Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment, která patří rodině Samarasů, jež značku Kofola po roce 1990 oživila. Soukromý investor Enterprise Investor vlastní 43,1 procenta.

Kofola má v Evropě osm výrobních závodů a zaměstnává 2300 lidí, z toho kolem 700 v Česku. Do jejího produktového portfolia patří pramenitá voda Rajec, řada ovocných nápojů a sirupů Jupí, hroznový nápoj Vinea, dětské nápoje Jupík nebo energetické nápoje Semtex.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru