Evropská komise zahájila antimonopolní vyšetřování amerického internetového obchodu Amazon při prodeji elektronických knih. Komise ve čtvrtek oznámila, že vyšetřování se zaměří zejména na smlouvy firmy s vydavateli knih.

Dohody podle komise požadují, aby vydavatelé firmu Amazon informovali o podmínkách, které nabízejí jejím konkurentům. Zajišťují rovněž, že Amazon získá minimálně tak dobré podmínky jako rivalové. Komise se obává, že takové smlouvy mohou omezovat konkurenční boj na trhu s elektronickými knihami a porušovat antimonopolní pravidla Evropské unie zakazující zneužívání dominantní pozice na trhu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Popularita elektronických knih podle komise v posledních letech prudce stoupla a Amazon, který vlastní nejznámější elektronickou čtečku Kindle, je v současnosti jejich největším prodejcem v Evropě. "Je mou povinností se ujistit, že dohody Amazonu s vydavateli nepůsobí újmu spotřebitelům tím, že brání ostatním prodejcům elektronických knih v inovacích a v účinnému konkurenčním boji s Amazonem. Naše vyšetřování ukáže, zda jsou tyto obavy oprávněné," uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Vestagerová byla v poslední době několikrát kritizována za to, že se soustředí příliš na kontrolu amerických nadnárodních korporací, ta to ovšem odmítá. Nicméně i americký prezident Barack Obama, jehož kancelář projednává nové transatlantické dohody o volném obchodu se členskými zeměmi EU na začátku roku varoval, že se evropské instituce obrací k protekcionismu na úkor především amerických technologických firem.

 

 

Amazon vyjádřil přesvědčení, že jeho dohody s vydavateli odpovídají pravidlům a jsou v zájmu čtenářů. Dodal, že o tom hodlá přesvědčit rovněž Evropskou komisi, se kterou plně spolupracuje.

Amazon je největším internetovým prodejcem na světě. Firma nyní buduje distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Další distribuční centrum mělo vzniknout v Brně, po průtazích města ohledně změny územního plánu se ale developer nakonec rozhodl od záměru odstoupit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru