Evropská komise zahájila antimonopolní vyšetřování amerického internetového obchodu Amazon při prodeji elektronických knih. Komise ve čtvrtek oznámila, že vyšetřování se zaměří zejména na smlouvy firmy s vydavateli knih.

Dohody podle komise požadují, aby vydavatelé firmu Amazon informovali o podmínkách, které nabízejí jejím konkurentům. Zajišťují rovněž, že Amazon získá minimálně tak dobré podmínky jako rivalové. Komise se obává, že takové smlouvy mohou omezovat konkurenční boj na trhu s elektronickými knihami a porušovat antimonopolní pravidla Evropské unie zakazující zneužívání dominantní pozice na trhu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Popularita elektronických knih podle komise v posledních letech prudce stoupla a Amazon, který vlastní nejznámější elektronickou čtečku Kindle, je v současnosti jejich největším prodejcem v Evropě. "Je mou povinností se ujistit, že dohody Amazonu s vydavateli nepůsobí újmu spotřebitelům tím, že brání ostatním prodejcům elektronických knih v inovacích a v účinnému konkurenčním boji s Amazonem. Naše vyšetřování ukáže, zda jsou tyto obavy oprávněné," uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Vestagerová byla v poslední době několikrát kritizována za to, že se soustředí příliš na kontrolu amerických nadnárodních korporací, ta to ovšem odmítá. Nicméně i americký prezident Barack Obama, jehož kancelář projednává nové transatlantické dohody o volném obchodu se členskými zeměmi EU na začátku roku varoval, že se evropské instituce obrací k protekcionismu na úkor především amerických technologických firem.

 

 

Amazon vyjádřil přesvědčení, že jeho dohody s vydavateli odpovídají pravidlům a jsou v zájmu čtenářů. Dodal, že o tom hodlá přesvědčit rovněž Evropskou komisi, se kterou plně spolupracuje.

Amazon je největším internetovým prodejcem na světě. Firma nyní buduje distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Další distribuční centrum mělo vzniknout v Brně, po průtazích města ohledně změny územního plánu se ale developer nakonec rozhodl od záměru odstoupit.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru