Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Za pár let budou v Česku žádaní konstruktéři robotů, renovátoři přírody, ale třeba i správci digitálních vzpomínek. Řada lidí si totiž nechá profesionálně utřídit a zálohovat osobní fotky, videa, ale i úřední dokumenty, které dnes shromažďuje zpravidla pouze v elektronické podobě.

Univerzity zatím na očekávanou proměnu pracovního trhu příliš nereagují. Školu, kde se člověk naučí ovládat drony, jež budou zřejmě dopravovat zboží zákazníkům internetových obchodů, zatím v Česku nenajdeme. Do mírné obměny stávajících studijních programů se už však některé školy pustily.

Na Univerzitě Karlově si třeba uvědomují, že aktuálním trendem ve společnosti je vývoj nových technologií. "Stále žádanější jsou absolventi oborů se zaměřením na informatiku v mnoha jejích podobách," upozorňuje mluvčí Václav Hájek. Proto ji univerzita "přimíchává" hned k několika tradičním oborům.

Například na Přírodovědecké fakultě lze nově studovat bioinformatiku, geotechnologii nebo sociální geografii a geoinformatiku. Na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy zase přibyl obor informační technologie se zaměřením na vzdělávání. Podobně to vidí i na Jihočeské univerzitě. Mají tam například nový bakalářský obor mechatronika kombinující elektroniku, softwarové inženýrství a strojírenství.

Mnohé školy také reagují na stárnutí populace. "Zavedli jsme obory připravující absolventy na zdravotnické a sociální orientované profese," popisuje nedávné změny Miroslav Papáček, prorektor pro studium na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Velký zájem je třeba o studium fyzioterapie.

To platí také na Karlově univerzitě. Kromě tradičních medicínských zaměření tam studenty stále více přitahuje také obor nutriční terapeut. Na podobnou oblast sází i Ostravská univerzita. "Akreditovali jsme třeba v Česku ojedinělý obor rehabilitace a dlouhodobá zdravotně-sociální péče," popisuje rektor Jan Lata.

Na příchod korejských firem, jako je Hyundai, Nexen Tire nebo Doosan do Česka, zareagovala Filozofická fakulta Palackého univerzity v Olomouci. Od září nabízí možnost studovat obor korejština pro hospodářskou praxi. "Jižní Korea v Česku hodně investuje a poptávka po korejsky mluvících zaměstnancích roste," vysvětluje Ivona Barešová, vedoucí Katedry asijských studií Univerzity Palackého.

S novinkami zřejmě brzy přijdou i další univerzity. Ovšem nemusí mít podobu nových oborů. Studenti by se obecně mohli dočkat všeobecnějšího vzdělání. "V minulosti člověk vystudoval určitý obor a většinou se mu věnoval celý život. Dnes bývá kariéra mnohem klikatější," říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz nebo Prace.cz.

A počet kariérních zatáček se bude určitě zvyšovat. "Naším cílem je vychovávat flexibilní absolventy, proto v poslední době doplňujeme do studijních plánů měkké kompetence," popisuje Jan Lata s tím, že na Ostravské univerzitě sázejí třeba na jazyky. Důležitá bude také schopnost komunikovat a neustále se učit.

Odborník na vzdělávání a vizionář Ondřej Šteffl je přesvědčen, že s přípravou na turbulentní trh práce je potřeba začít už na základní škole. "Svět se bude měnit rychleji než dosud a bude mnohem složitější," popisuje.

Klíčem k úspěchu je podle Šteffla brát změnu jako výzvu. "Děti musí umět a chtít se učit stále něco nového. A to nepůjde ve škole, která je statická, nevyvíjí se, mění se pomalu nebo vůbec," říká Šteffl, majitel vzdělávací společnosti Scio. Od září navíc otevírá Scio školu. Ta si klade za cíl právě přípravu dětí na měnící se svět.

Související