Za květnovým zásahem v Energetickém regulačním úřadu stojí zaměstnanec ČEZ. Iniciátor trestního oznámení kvůli jmenování Renaty Vesecké Tomáš Prokeš ale odmítl, že by jeho aktivita jakkoliv souvisela s podnikem. Podezření, že byla Vesecká jmenována místopředsedkyní úřadu protiprávně, údajně pojal, protože sám pracuje v branži.

Informovala o tom Česká televize.

"Já sice pracuju v ČEZ, ale dělám specialistu, nemám vůbec žádný kontakt s regulačním úřadem, nejsem na něm závislý," řekl Prokeš České televizi.

Policie Prokešovo obvinění dvakrát odmítla. Obrátil se proto na státního zástupce. 27. května pak detektivové provedli razii ve třech budovách a odnesli si počítače a dokumenty ke jmenování Vesecké.

Úřad nyní žádá od energetického gigantu vysvětlení. Na postup Prokeše i policie si hodlá stěžovat u Ústavního soudu.

ČEZ ale odmítl, že by měl s trestním oznámením cokoliv společného. "Nemáme žádné informace o této záležitosti. ČEZ nic takového neinicioval. Pokud za tímto oznámením je skutečně některý z našich dvaceti tisíc zaměstnanců, pak tak činil jako soukromá osoba a na základě pohnutek, které nám nejsou známy," sdělil mluvčí Ladislav Kříž.

Renata Vesecká působí jako místopředsedkyně úřadu od listopadu 2014. Pozice místopředsedy úřadu ale vyžaduje minimálně sedmiletou praxi v oboru energetiky. Jmenování Vesecké proto může být v rozporu se zákonem. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková nadále trvá na tom, že Vesecká zastává pozici oprávněně.