Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrový rating několika bank včetně rakouské Erste Group Bank, německé Deutsche Bank a britských Barclays a Royal Bank of Scotland (RBS).

Agentura uvedla, že po zavedení unijní směrnice o řešení problémů bank v nouzi je nyní méně jisté, že by vlády ve zmíněných zemích poskytly v případě krize bankám mimořádnou pomoc.

Dohromady agentura aktualizovala rating sedmi bank či bankovních skupin v Británii, pěti v Německu a osmi poskytovatelům finančních služeb a jejich dceřiných firem v Rakousku. Úvěrovou známku rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank snížila z dosavadního stupně A- na BBB+

Erste Group vlastní Českou spořitelnu, její rating však agentura prozatím nechala beze změn. Rakouské finanční skupině Raiffeisen Bank International (RBI) ale rating snížila z dosavadního stupně A- na BBB. RBI je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.

Ve všech případech je výhled negativní. Agentura vedle nižší šance na případnou státní podporu poznamenává, že konkurence mezi rakouskými bankami může vyústit v problémy s finanční stabilitou. "Konkurenční prostředí se pro rakouské banky stává stále náročnějším, neboť velké banky omezují své zahraniční aktivity v oblastech s vyšším rizikem, což vede k rostoucímu tlaku na tvorbu zisku na jejich domácích trzích," stojí mimo jiné v textu.

Kromě již zmíněných bank agentura snížila rating i německé Commerzbank a její polské dceřiné firmě mBank. Dále i německé UniCredit Bank, která je dceřinou firmou stejnojmenné italské finanční skupiny.

Důvodem je unijní směrnice

Standard & Poor's uvedla, že revize ratingových známek odráží její názor, že zavedení úplného rámce pro řešení problematických bank, jak jej stanovuje příslušná unijní směrnice věnovaná bankám v krizi, "znamená, že vyhlídky na mimořádnou vládní podporu se nyní zdají nejisté".

Například úvěrová známka největší německé banky Deutsche Bank je namísto původní úrovně A nyní na stupni BBB+, což je tři stupně nad spekulativním pásmem. Výhled je stabilní. Zhoršení ratingu podle listu Financial Times ale zřejmě nepotěší investory banky, která o víkendu oznámila rezignaci svých šéfů Anshua Jaina a Jürgena Fitschena. V úterý její ústředí prohledávali pracovníci prokuratury, kteří vyšetřují podezřelé transakce klientů.

Stejnou známku jako Deutsche Bank má nyní i britská RBS. Nový dlouhodobý úvěrový rating mBank je na úrovni BBB. Úvěrové známky S&P naznačují pravděpodobnost platební neschopnosti, která kombinuje finanční zdraví dané instituce a pravděpodobnost, že by v době krize obdržela pomoc od státu či z jiných zdrojů. Právě tento faktor státní podpory S&P ve většině případů umenšila.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Směrnice, na kterou se S&P odvolává, je jedním ze základních stavebních kamenů nového systému, který byl v EU dohodnut v reakci na finanční krizi a který má zajistit bezpečnější a spolehlivější fungování finančního sektoru. Evropská komise na konci května vyzvala Českou republiku a dalších deset členských zemí EU, aby pravidla této směrnice, označované někdy anglickou zkratkou BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive), plně převzaly do národního práva.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru