Dvanáct evropských zemí, včetně České republiky, se dohodlo na užším propojení svých trhů s elektřinou. Země v pondělí podepsaly politickou deklaraci o regionální spolupráci v oblasti zabezpečení dodávek elektřiny v rámci evropského vnitřního trhu. Vyplývá to z prohlášení, které v pondělí zveřejnila Evropská komise (EK).

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Kromě České republiky dohodu podepsaly Polsko, Rakousko, Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Lucembursko, Nizozemsko, Švédsko, Švýcarsko a Norsko.

Regionální spolupráce se sousedními zeměmi je podle Evropské komise důležitým základním kamenem pro vytvoření energetické unie. Ta má zajistit nepřerušené dodávky energie a přijatelné ceny za dodávky pro spotřebitele.

Země se mimo jiné zavázaly k lepší koordinaci národních energetických politik, včetně zabezpečení dodávek, účinnějšího využívání současných elektrických sítí a zvýšení integrace obnovitelných zdrojů energie na vnitrostátních trzích, uvedla v prohlášení EK. Země chtějí podpořit rozvoj jednotného trhu a zvýšit přeshraniční obchod s elektřinou. V případě potřeby budou podporovat rozšíření národních sítí a propojovacího vedení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru