Ministerstvo financí, skrze které stát vlastní majoritní podíl v energetické společnosti ČEZ, navrhuje na páteční valné hromadě nevyplatit členům představenstva a dozorčí radě firmy odměny. Podání protinávrhu, který se objevil na webové pozvánce na valnou hromadu, v pondělí potvrdil Petr Blažek z ministerstva financí.

Tantiémy by tak nebyly vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal dávat dividendy akcionářům. V minulých dvou letech bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Stejnou částku navrhuje představenstvo k odsouhlasení i tentokrát.

"Logika je zřejmá, firmě klesá ziskovost, musí poměrně razantně šetřit v nákladech. Myslíme si, že v takovéto situaci je adekvátní, aby podíly zisku nebyly vypláceny," řekl Blažek, který na ministerstvu působí jako ředitel odboru strategických majetkových účastí. Stát drží ve společnosti zhruba 70 procent akcií.

"U ČEZ jsou výsledky horší, než byly. A máme státní firmy, které mají lepší výsledky, mají nárůst, jako Čepro. A tam jsme tantiémy nedávali, tak nevidím důvod, proč bychom měli dávat tantiémy v ČEZ," uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ani u ostatních státních firem spravovaných ministerstvem se podle něj odměny nedávaly.

To, že k odepření odměn přistoupil jeho úřad až letos, vysvětlil slovy, "že loni nám to nějak ušlo". "Teď jsme měli čas se na to lépe připravit," poznamenal Babiš s tím, že práce členů dozorčí rady má rezervy. Že by krok ministerstva znamenal pokles důvěry v management energetické společnosti, šéf hnutí ANO ale odmítl.

"Nelze to než akceptovat. Je to rozhodnutí majoritního akcionáře, i když ho považuji za spíše nespravedlivé," reagoval na záměr ministerstva předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes. "Samozřejmě že v současné situaci na poli energetiky ČEZ klesají zisky, ale ve srovnání se zbytkem Evropy si společnost vede dobře," dodává.

Analytik J&T a jeden z minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr naopak v nevyplacení odměn dozorčí radě problém nevidí. "Vzhledem k její činnosti nevidím k vyplácení nějaké odměny důvody. Někteří členové dozorčí rady nejsou oborově příliš kompetentní, není schopná se kontinuálně scházet a opravdu řešit problémy společnosti," říká.

Naopak u představenstva je prý věc složitější. "Když jste jeho členem, ručíte za svá rozhodnutí i majetkem, to by mělo být odměněno. Nicméně ti lidé v představenstvu již mají dvojí odměny jako manažeři a pak formou opcí na akcie, takže to není tak úplně jednoznačné," dodává Šnobr s tím, že například v roce 2013 putovala většina odměn právě mezi členy dozorčí rady (15,7 milionu dozorčí radě a 9,8 milionu představenstvu, pozn. red.).

Představenstvo ČEZ v květnu oznámilo, že valné hromadě navrhuje dividendu za loňský rok 40 korun na akcii před zdaněním, což je stejně jako loni a předloni. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž tehdy uvedl, že bude mezi akcionáře rozděleno celkem 21,4 miliardy korun, z čehož na český stát jako na majoritního akcionáře připadne asi 15 miliard.

Dividendu ve výši 40 korun uvádí v protinávrhu i ministerstvo financí, jde jen o to, o jak velkou část z nerozděleného zisku minulých let půjde. Zatímco ČEZ navrhuje z něj rozdělit asi 635 milionů, ministerstvo financí asi 609,5 milionu. Rozdíl činí právě tantiémy.

Sám Blažek byl loni od červnové valné hromady do konce září členem dozorčí rady ČEZ. Poté ho nahradil lidovecký kandidát Robert Šťastný. Koaliční lidovci si totiž po loňské valné hromadě stěžovali na změny, které v dozorčí radě společnosti loni udělal ministr financí Andrej Babiš (ANO). Babiš se proto ke konci září jednoho "svého" člověka v radě vzdal.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Blažek nicméně stále působí v dalších dozorčích radách státních podniků, například v Českém Aeroholdingu, státním správci ropovodů MERO nebo v pojišťovací společnosti EGAP. Hovoří se i o tom, že by mohl být v pátek znovu zvolen do dozorčí rady ČEZ. Pro ČTK to ale dnes odmítl komentovat.

Přestože se celkově jedná o desítky milionů, jsou odměny stále jen drobné v porovnání s částkami, na které si mohou přijít manažeři ČEZ skrze akciový opční program. Díky tomu si například jen finanční ředitel společnosti Martin Novák přišel koncem května ze dne na den na téměř 7 milionů, když odkoupil a obratem zase prodal podíl v hodnotě 56,4 milionu korun.