Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká splňovala podmínky pro jmenování místopředsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ). V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Právě kvůli listopadovému jmenování Vesecké zasahovala minulý týden v pobočkách ERÚ protikorupční policie. Zjišťuje, zda Vesecká nebyla jmenována v rozporu s energetickým zákonem. Úřad kvůli zásahu chystá ústavní stížnost.

Počínání dozorujícího státního zástupce Kamila Špeldy v kauze označila Vitásková za šikanu svého úřadu. Již v den zásahu úřad sdělil, že o jmenovací dekret Vesecké byl už dříve požádán písemně, chtěl ale vysvětlení, proč ho kriminalisté žádají. Takový postup v neděli Špelda odmítl.

"Neexistuje nic jako neformální dotaz od obvodního oddělení policie. Jednou je to policejní orgán, Policie ČR, a pokud pošle písemnou žádost a žádá nějaké dokumenty, tak obzvlášť státní instituce je povinna jí vyhovět. To se v tomto případě nestalo," uvedl Špelda. Podle Vitáskové ERÚ s policií komunikoval v plném rozsahu.



HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vitásková v reakci naznačila možnou chybu, na které ERÚ plánovanou ústavní stížnost zřejmě postaví. Uvedla totiž, že se od sebe liší způsob, jak policie o dokumenty žádá. "Držíme se toho, zda je to řízení podle trestního zákona, kdy máme povinnost všechna, i osobní data dát, nebo jestli je to dotaz podle čísla jednacího, že nějaký neznámý člověk dává trestní oznámení," uvedla Vitásková.

Chybu nechtěla dál rozebírat. "Kdyby tu chybu neudělali, tak nebudeme dávat ústavní stížnost," podotkla ale.

Vitásková se v pořadu několikrát odvolávala na případ ministra financí Andreje Babiše (ANO). Připomněla, že předseda hnutí ANO byl jmenován ministrem bez lustračního osvědčení a nikdo se tím nezabýval.

V energetickém zákoně se mj. uvádí, že místopředseda ERÚ musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídící nebo vedoucí funkci. Vesecká byla před nástupem do úřadu advokátkou, v letech 2005 až 2010 nejvyšší státní zástupkyní. Podle Vitáskové nicméně podmínku splňuje, protože se zabývala kauzami souvisejícími s energetikou. 

Sama Vesecká, která má v ERÚ na starosti legislativně správní oblast, označila minulý týden zásah za frašku. V sobotních Lidových novinách uvedla, že ústavní stížnost ještě není sepsána. Dodala, že podána by měla být zhruba do tří týdnů.

Protikorupční policie zasahovala kvůli hledání jmenovacího dekretu Vesecké ve třech pobočkách ERÚ v Jihlavě, Praze a Ostravě minulou středu. Asi třicítka policistů si podle Vitáskové odnášela také papírovou dokumentaci a počítače, včetně jejího.