Vyřazené mikrovlnky, televize nebo žehličky stále častěji končí ve sběrných dvorech nebo v červených kontejnerech, tedy tam, kde mají. Češi si stále více zvykají na to, že elektrozařízení do běžných košů a popelnic nepatří, a na vyhození používají místa zpětného odběru. Recyklací elektrozařízení loni ušetřili 219 tisíc megawatthodin elektrické energie, tedy množství, které zimní stadion spotřebuje během šesti mistrovství světa v hokeji.

Loni Češi vytřídili 11 396 tun vysloužilých televizorů a PC monitorů a 5 583 tun dalších drobných elektrozařízení, zlepšili se tak o více než 8 % oproti roku 2013.

Nejnovější přepočty úspor vyplývají z environmentálního vyúčtování neziskové společnosti Asekol, která se už deset let zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů. Výsledky sběru za rok 2014 Asekol přepočetl na ušetřenou energii, suroviny, vodu, a také na emise skleníkových plynů do ovzduší a produkci odpadu. Odevzdáním 17 tisíc tun vysloužilých spotřebičů prostřednictvím míst Asekolu lidé snížili produkci nebezpečných odpadů v České republice o 188 634 tun. To je množství, které by se vyprodukovalo, kdyby se odevzdané materiály musely znovu vyrábět. 

 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru