Vedení kolínské automobilky TPCA a zástupci odborů ve středu podepsali novou kolektivní smlouvu. Stvrdili tak květnovou dohodu o růstu mezd o 700 korun měsíčně ve výrobních pozicích nebo o zavedení třináctého platu namísto firemního bonusu pro většinu pracovníků, řekl ve čtvrtek mluvčí automobilky Marek Hovorka. Průměrná hrubá mzda v dělnických profesích je v TPCA kolem 30 000 korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Letošní kolektivní vyjednávání v kolínské automobilce bylo jedno z nejdelších a uzavřelo se až v první polovině května. Poté ještě několik týdnů trvalo, než za asistence právníků vzniklo konečné znění kolektivní smlouvy. "Věřím, že jsme dospěli k optimální dohodě díky upřímné a důkladné diskusi obou stran," uvedl prezident TPCA Kenta Koide. Nová kolektivní smlouva platí do konce března příštího roku. 

Odbory v automobilce vyjednaly například i vyplácení odstupného na dobu neurčitou nebo zvýšení příplatků za mimořádnou směnu o 200 korun na 800 korun. Kvůli letošnímu nárůstu mezd vzroste automobilce rozpočet na mzdové náklady o 3,4 procenta. Zavedeno bude i takzvané konto pracovní doby, které má firmě zajistit větší flexibilitu v případě výkyvů produkce. Zaměstnanci tak někdy pracují nad limit nebo pod limit své pracovní doby a ve sjednaném období se pracovní doba musí vyrovnat.

TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 jí meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun.

Kolektivní vyjednávání už uzavřela i druhá středočeská automobilka Škoda Auto, od dubna tam vzrostly tarifní mzdy o 3,5 procenta. Průměrná mzda na dělnických pozicích je ve Škodě Auto kolem 34 tisíc korun. Zaměstnanci ve výplatě za duben dostali také jednorázovou platbu 4000 korun a variabilní bonus 25 tisíc korun. Celkový letošní bonus včetně dalších dvou fixních částí ve Škodě v průměru přesáhne 60 tisíc korun. V nošovické automobilce Hyundai od 1. března zaměstnancům vzrostly mzdy v průměru nejméně o 3,3 procenta. Průměrný hrubý měsíční příjem tam byl loni v dělnických profesích kolem 30 tisíc korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru