Finanční ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Martin Novák v rámci akciového motivačního programu koupil 25. května 100 tisíc akcií firmy za celkem 56,4 milionu korun. Většinu ale obratem prodal s hrubým ziskem 6,9 milionu korun. 

"Veškeré vnitřní informace jsou známy, a není tedy nic, co by bránilo využití opcí. Jde o nejlepší čas, všichni vědí, jaký je návrh na dividendu, co je na programu valné hromady," říká pro HN.

HN: Proč jste akcie prodal ještě před valnou hromadou, která rozhodne o dividendě?

Možnost využití manažerských opcí je relativně úzká. Jedná se o "okno" v délce trvání 18 měsíců, které je navíc zúžené v průběhu roku obdobím před a po reportování kvartálních výsledků a obdobím před a po uveřejnění různých vnitřních informací.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Důvodem realizace transakce před valnou hromadou je tedy právě ta skutečnost, že veškeré vnitřní informace jsou známy, a není tedy nic, co by bránilo využití opcí. Jde o nejlepší čas, všichni vědí, jaký je návrh na dividendu, co je na programu valné hromady.

V případě opcí na akcie ČEZ je rozumné uplatnit je právě ještě před výplatou dividendy, protože hodnota akcií má tendenci se o dividendu snížit hned první den, kdy se neobchoduje s nárokem na dividendu. To automaticky znamená i pokles hodnoty opce jako takové. Na rozdíl od stavu, kdy držíte akcie, které sice klesnou, ale držitel akcií získá dividendu, u opcí nezíská nic. Proto uplatnění teď, a ne až po valné hromadě.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru