Těžba ropy v Rusku zůstala i v květnu na postsovětském maximu 10,71 milionu barelů denně. Produkce plynu se ale opět snížila a dosáhla 48,28 miliardy krychlových metrů proti dubnové hodnotě 52,64 miliardy kubíků. Oznámilo to v úterý ruské ministerstvo energetiky. Rusko za poslední rok zvýšilo těžbu ropy o zhruba 200 tisíc barelů denně.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Nové údaje vycházejí tři dny před ministerským zasedáním Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), kde se bude rozhodovat o nastavení těžebního limitu celé skupiny. Ropný kartel, který ovládá asi 40 procent světové produkce ropy, by byl ochoten přistoupit ke snížení limitu těžby, které by podpořilo ceny, jen v případě, že se k tomu připojí další významní světoví producenti v čele s Ruskem, řekl agentuře Reuters zdroj z OPEC.

Před vlastní schůzkou se s činiteli skupiny sejde ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ten minulý týden řekl, že Rusko nemá v úmyslu usilovat s organizací o dohodu na konkrétní úrovni produkce.

Rusko od druhé poloviny loňského roku trpí výrazným propadem světových cen ropy, který je důsledkem přetlaku světové produkce a převisu nabídky nad poptávkou. Příjmy ruského státního rozpočtu závisejí zhruba z poloviny právě na těžbě ropy a plynu.

Rusko se už loni v listopadu snažilo kartel OPEC přesvědčit, aby snížil těžbu ropy a podpořil tak ceny. OPEC to tehdy odmítl udělat, což prohloubilo cenový propad. Letos je těžba ropy v rámci OPEC nejvyšší za více než dva roky, zejména díky vysoké produkci v Iráku a Saúdské Arábii.