Banka HSBC Holding Plc. se prý chystá propustit tisíce zaměstnanců. Stanice Sky News s odvoláním na blíže neurčený zdroj uvedla, že generální ředitel Stuart Gulliver příští týden seznámí investory s novým plánem reorganizace skupiny, jehož součástí bude propouštění, ale také možná prodej operací v Brazílii a Turecku a omezení operací v oblasti investičního bankovnictví.

Banku by podle zdrojů mohlo opustit 10 až 20 tisíc zaměstnanců. Číslo však zatím ještě není konečné. Na konci loňského roku měla banka téměř 258 tisíc zaměstnanců. HSBC se ke zprávě Sky News odmítla vyjádřit.

Nízké úrokové sazby a přísnější regulační opatření postihly HSBC v posledních letech mnohem více než další banky. Gulliver tak nesplnil některé své cíle ziskovosti a snižování nákladů.

Za čtyři roky, kdy se Gulliver ujal funkce ředitele, již prodal nebo zrušil 77 podnikatelských divizí. V únoru pak uvedl, že banka musí zlepšit výkon divizí v Turecku, Brazílii, Mexiku a USA, nebo je prodat. Nyní HSBC zvažuje prodej brazilské divize a očekává se, že Gulliver na setkání s investory 9. června potvrdí prodej ztrátové turecké divize.

Méně jistá je budoucnost divize investičního bankovnictví, které Gulliver šéfoval předtím, než se stal generálním ředitelem. Divize má na celkovém zisku banky třetinový podíl.

Investoři a analytici upozorňují, že HSBC je pomalejší než konkurence v restrukturalizaci divize investičního bankovnictví, jejíž zisk loni klesl o 1,1 miliardy dolarů (27,6 miliardy korun).

Gulliver by měl také příští týden poskytnout více informací k tomu, zda banka přesune svoji centrálu z Londýna. Pokud ano, je nejpravděpodobnějším novým sídlem banky Hongkong, kde již sídlila předtím, než se roku 1993 přesunula do Londýna, napsala agentura Reuters.

HSBC postihly pokuty i "SwissLeaks"

HSBC byla loni jednou z šesti bank, které dostaly pokutu za údajnou manipulaci na měnových trzích. Banka v této souvislosti americkým a britským úřadům v listopadu zaplatila 611 milionů dolarů. Úřady v těchto i dalších zemích přitom záležitost nadále zkoumají.

V únoru ve švýcarské divizi HSBC Private Bank (Suisse) provedla policie razii kvůli podezření z praní špinavých peněz. V bance měly mít "černá konta" rozličné evropské osobnosti, například francouzská dědička parfémového impéria Arlette Ricci či bývalý řecký ministr financí Jorgos Papaconstantinu. Kořeny aféry sahají na začátek roku 2008.

Tehdy počítačový expert francouzsko-italského původu Hervé Falciani odhalil, že HSBC v Ženevě pomáhala svým prominentním klientům obcházet daňové úřady jejich rodných zemí.

Data za roky 2006 až 2007, včetně jmen klientů, jejich účtů a záznamů o interní komunikaci mezi nimi a bankou, ukradl.