Z-Group Steel Holding a.s., čtvrté největší ocelářské skupině v Česku, se loni propadly tržby meziročně o téměř 13 procent na loňských 2,28 miliardy korun. Zavinila to rozsáhlá havárie v chomutovských válcovnách, která zastavila výrobu na tři měsíce. Tržby klesly o 800 milionů korun, v hospodaření způsobila havárie ztrátu 150 milionů.

Ocelářské a železárenské závody v Hrádku u Rokycan, v Chomutově a ve Veselí nad Moravou vyrobily a zpracovaly za loňský rok 136 tisíc tun oceli, meziročně o zhruba pětinu méně.

Havárie v Chomutově způsobila také snížení produkce a částečně zastavení ocelárny v Hrádku, který vyrábí pro chomutovský závod vstupní ingoty. "Pokud by k odstávce nedošlo, byly by tržby skupiny o 800 milionů korun vyšší," řekl mluvčí skupiny Miroslav Slaný.

Oba dceřiné podniky Z-Group Steel Holding odstavila na přelomu srpna a září porucha ozubeného kola na převodovce válcovací trati. Rozsáhlou havárii podnik nepamatuje od sedmdesátých let minulého století.

"Podařilo se ji opravit v rekordním čase. Původní termín se rýsoval až na konec května 2015, což by bylo pro podnik likvidační," řekl Slaný.

Válcovací trať v Chomutově nyní jede na plný provoz. "Havárie ukázala kvalitu produkce, když během odstávky zákazníci nepřešli ke konkurenci a byli ochotni si na trubky z Chomutova delší dobu počkat," uvedl Slaný.

Všichni zaměstnanci se po obnovení provozu vrátili do práce. Skupina plánuje start čtvrté směny. V následujících letech chce investovat do modernizace chomutovského závodu jednu miliardu korun. Uvažuje také o vybudování nové válcovací trati vedle současné, která zůstane v provozu. Podnik chce rozšířit sortiment a vyrábět i trubky větších průměrů a větší tloušťky stěn. Už příští rok plánuje vybudovat nové krokové a kalibrovací pece za zhruba 300 milionů korun.

Holding vyváží do více než 40 zemí světa, zejména do EU, více než tři čtvrtiny produkce, a to elektrárnám, firmám z oblasti dopravy ropy, plynu, vody, strojírenství, stavebnictví a nábytkářům.

Z-Group patří českému podnikateli Zdeňkovi Zemkovi, který buduje své impérium s rodinou a spolupracovníky od počátku 90. let minulého století. Podniká v několika oborech, zaměstnává přes 4000 lidí. Veškerý zisk reinvestuje dlouhodobě do svých firem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru