V těžební společnosti NWR, které patří černouhelná OKD, dochází k zásadním proměnám vrcholového managementu.

Finanční ředitel společnosti Marek Jelínek rezignoval ze své funkce a po jedenácti letech opouští NWR. Novým finančním a právním ředitelem byl jmenován Boudewijn Wentink, dosavadní ředitel pro právní služby.

Stávající výkonný ředitel společnosti OKD Dale Ekmark se od příštího roku stane výkonným ředitelem celé NWR.

Jelínek byl posledním Čechem v představenstvu NWR. Miliardář Zdeněk Bakala (ten je zároveň vlastníkem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny) představenstvo firmy opustil již na dubnové valné hromadě.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jelínek po absolvování Anglo-American College začínal v roce 1995 jako analytik oddělení podnikových financí v Patria Finance.

Od roku 2004 působil v NWR, od března 2007 byl pak jejím finančním ředitelem. 

NWR v letošním prvním čtvrtletí vykázala zisk 26 milionů eur (asi 712 milionů korun). Výsledek ale ovlivnila jednorázová položka v hodnotě 49 milionů eur, bez které by společnost ve čtvrtletí skončila ve ztrátě. Tržby společnosti v prvních třech měsících letošního roku meziročně klesly o 22 procent na 135 milionů eur.

Pokles tržeb firma dlouhodobě odůvodňuje klesajícími cenami uhlí a také menšími prodeji. Již dříve NWR uvedla, že letos plánuje snížit náklady o 80 milionů eur. Loni v říjnu dokončila firma kapitálovou restrukturalizaci. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění akcionářských podílů.

Česká stopa z NWR zatím nezmizí úplně, Zdeňku Bakalovi stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR. Zbytek NWR drží institucionální investoři a drobní akcionáři.

Podle některých analytiků hodlá však možná NWR úplně opustit i Bakala.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru