Ministři obchodu Jižní Koreje a Číny v pondělí oficiálně podepsali dohodu o volném obchodu, která má v příštích dvou desetiletích zrušit cla u více než 90 procent zboží. Dohoda je podle objemu obchodu pro Čínu největší dvoustrannou dohodou o volném obchodu, a navíc je to poprvé, co Čína do takové dohody zahrnuje odvětví financí, telekomunikací a internetový obchod.

Ministři obchodu obou zemí v pondělí jednali v Soulu, kde dohodu také podepsali. Dohoda podle agentury AP pokrývá 22 oblastí, nezahrnuje ale rýži ani automobily.

Jihokorejské ministerstvo obchodu uvedlo, že dohoda do deseti let od zavedení zvýší hrubý domácí produkt Koreje o téměř jeden procentní bod a vytvoří více než 50 tisíc pracovních míst. Dohoda poskytne malým a středně velkým korejským firmám širší napojení na čínský trh a zvýší investice Číny v Jižní Koreji.

Dohoda se sice netýká obchodu s rýži, uvolněno ale bude téměř 70 procent obchodu se zemědělskými produkty.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Obě země zahájily jednání o volném obchodu v květnu 2012 a před šesti měsíci strany oznámily dokončení jednání.

Zavedení dohody ještě musí schválit zákonodárné orgány obou zemí, což by se mělo uskutečnit do konce roku.

Čína je největším dovozcem jihokorejského zboží. Na celkovém vývozu z Jižní Koreje měla loni více než čtvrtinový podíl. Podle jihokorejské agentury Jonhap Soul očekává, že okamžitě po zavedení dohody vzroste roční hodnota vzájemného obchodu mezi zeměmi na více než 300 miliard amerických dolarů (7,5 bilionu korun) z 215,1 miliardy dolarů v roce 2012.

Čína se rovněž snaží podepsat třístrannou dohodu o volném obchodu, která by kromě Jižní Koreje zahrnovala i Japonsko. Prosazuje i regionální dohodu o volném obchodu, která by zahrnovala ještě dalších 13 zemí, včetně Austrálie, Indie a Nového Zélandu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru