Posílit dohled nad insolvenčními správci, zamezit podávání šikanózních návrhů a zavést kontrolu nad soukromými oddlužovacími společnostmi. To jsou plány ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v oblasti insolvencí. "Připravili jsme velmi ambiciózní novelu, proti které se nepochybně vzedme silná lobbistická vlna odporu. Tím se ale určitě nenecháme odradit," odhodlaně tvrdí ministr.

První z priorit ministerstva je zamezit zřizování fiktivních poboček insolvenčních správců. Takovou možnost zavedla pro správce loňská novela zákona. Měla přinést efektivnější oddlužování, ušetření nákladů obou stran a rovnoměrnější rozložení správců podle požadavků trhu, v praxi se ale stal přesný opak. Zejména velcí správci začali masivně zřizovat pobočky, aby získali co nejvíce konkurzních případů v různých okresech. Při určování insolvenčního správce je totiž soud územně omezený a vybírat může jen ze správců, kteří mají v daném okrese nebo kraji sídlo či pobočku.

"Nezřídka bylo kontrolou zjištěno, že je za provozovnu označen veřejně nepřístupný průmyslový objekt (bývalá cementárna), restaurace, herna, budova v havarijním stavu anebo rodinný dům, jehož obyvatelé o existenci provozovny nemají žádné informace," uvádí se v důvodové zprávě k chystané změně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru