Hranici dvou miliard dolarů (v přepočtu 50 miliard korun) překonaly v historii jen tržby dvou filmů - Avataru a Titanicu, přičemž oba natočil režisér James Cameron. Podle prvních odhadů analytiků by se k nim měla brzy připojit i sedmá epizoda kultovní ságy Hvězdných válek s podtitulem "Síla se probouzí", kterou natáčí J.J. Abrams. Do kin přijde letos v prosinci.

Pokud má nový díl Hvězdných válek překonat zatím nejvýdělečnější film všech dob Avatar, který celosvětově utržil 2,78 miliardy dolarů, bude muset uspět především na rychle rostoucích trzích, jako je Čína a další asijské státy. Pokud by se J.J. Abramsovi opravdu podařilo natočit tak úspěšné pokračování ságy, je pravděpodobné, že se nový díl Hvězdných válek stane prvním filmem v historii, který překoná hranici tří miliard dolarů.

Z celé série zatím nejvyšších tržeb dosáhla první epizoda, která vstoupila do kin v roce 1999 a celosvětově vydělala přes jednu miliardu dolarů. V případě staré trilogie byl nejúspěšnější také první natočený díl, který v roce 1977 utržil 775,4 milionu dolarů.

Klíčem k dosažení takového cíle bude to, co dokázal George Lucas v roce 1977, kdy do kin přišel první díl nyní slavné série. Během krátké chvíle se povědomí o filmu rozšířilo mezi lidmi takovou rychlostí, že se na něj stály dlouhé fronty.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V dnešní době je situace jiná a většina filmů vydělá největší část svých tržeb během několika prvních dnů, maximálně týdnů. Nicméně ty nejúspěšnější jako Avatar, Titanic nebo Mamma Mia! nadchly návštěvníky natolik, že se do kin vraceli znovu, a někteří dokonce i víckrát. Takový potenciál by mohly mít právě i Hvězdné války, a to nejen díky velkému množství fanoušků tohoto fantasy světa.

Dobrým tahem tvůrců filmu by mohla být také sázka na návrat starých známých tváří, jako je Harrison Ford (Han Solo), Mark Hamill (Luke Skywalker) nebo Carrie Fisherová (Princezna Leia).

Akcie Walt Disney mohou posílit i o desítky procent

Kromě filmařů má od snímku velká očekávání i společnost Walt Disney Company, která v roce 2012 koupila celé filmové studio Lucasfilm za 4,05 miliardy dolarů. Úspěch nové epizody bude zajímat i její investory. Podle analytiků mohou akcie ještě před uvedením filmu do kin posílit až o 25 procent za předpokladu, že hlavní akciový index S&P 500 poroste ve stejném období o šest procent.

Akcie společnosti stouply za poslední tři roky o více než 150 procent. Většina analytiků sice připouští, že jsou mírně nadhodnocené, ale jejich výhodou je fakt, že Walt Disney je nejvíce diverzifikovanou mediální společností na světě, která svým vlastníkům vyplácí pravidelně dividendy a dosahuje konstantního růstu tržeb.

Walt Disney, jejíž akcie se aktuálně obchodují za 110 dolarů, dosáhla loni zisku přes 7,5 miliardy dolarů a v roce 2013 přes 6 miliard dolarů. Tržby meziročně vzrostly o 7 procent na 48,8 miliardy dolarů, přičemž se dařilo všem divizím společnosti, a některé rostly dokonce i o desítky procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru