Apple přebírá německý start-up Metaio, který vyvíjí aplikace pro takzvanou rozšířenou realitu. Americká firma tak následuje společnosti jako Microsoft či Facebook, které na zařízeních pro virtuální realitu také pracují. Informaci přinesl technologický server TechCrunch, jenž má k dispozici dokumenty, které obchod potvrzují.

Serveru TechCrunch transakci následně potvrdil i Apple, který ale tradičně odmítl své plány dále komentovat. "Apple čas od času kupuje menší technologické společnosti, ale obecně nekomentujeme důvody ani plány," napsali zástupci firmy. Společnost také nezveřejnila částku, kterou za start-up zaplatila.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vše však naznačuje tomu, že společnost Metaio bude dále pracovat už jen na projektech Applu. Na webu firmy totiž visí oznámení, kde stroze píše, že její produkty již není možné koupit. Nyní tak pouze doběhnou existující předplatná. Společnost navíc nedávno zrušila i svou plánovanou konferenci a také deaktivovala účty na Twitteru.

Německá firma Metaio, která původně vznikla na základech projektu Volkswagenu, má za sebou už několik úspěšných projektů pro velké společnosti. Její aplikaci využívá například Ferrari. Prodejci mají v rukou tablet, který kamerou snímá představovaný vůz, a pomocí aplikací mohou v reálném čase na obrazovce měnit barvu vozu či udělat detailní technickou prohlídku. Rozšířenou realitu dříve využívala také Ikea, která tak doplnila svůj katalog.

Vstup do nové oblasti Apple naznačil už na konci loňského roku, kdy začal hledat vývojáře právě pro virtuální realitu. Zároveň si firma zaregistrovala patent na zařízení v podobě brýlí. O zařazení prvků virtuální reality se navíc spekuluje i ve spojitosti s plánovanou aktualizací mapové aplikace Applu.

Apple vstupem do virtuální reality následuje další velké technologické společnosti. Sociální síť Facebook loni převzala společnost Oculus, která vyvíjí speciální helmu pro virtuální realitu. S firmou Oculus navíc spolupracuje jihokorejský Samsung, který prodává vlastní "brýle". Velký rozruch navíc vyvolaly letos představené brýle s rozšířenou realitou HoloLens od společnosti Microsoft. A své plány má samozřejmě i Google, který sice nedávno zastavil vývoj brýlí Google Glass, ale na rozšířené realitě dál pracuje.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru