Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu v pátek potvrdil, že ekonomika v prvním čtvrtletí opravdu výrazně zrychlila. Zatímco před dvěma týdny odhadovali statistici meziroční růst na 3,9 procenta, nakonec byl ještě o tři desetiny procentního bodu vyšší.

"Další zlepšení v obrázku o HDP za první čtvrtletí udělalo z Česka meziročně nejrychleji rostoucí ekonomiku EU, když dorovnalo dříve ukazovaný drobný náskok Rumunska," komentuje čísla Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Česká ekonomika takto rychle rostla naposledy na konci roku 2007. Podle Sobíška nová čísla vyvrátila obavy, že by za vysokým meziročním růstem mohl stát nerovnoměrný výběr daní, jak se někteří analytici obávali poté, co ČSÚ zveřejnil první odhad před čtrnácti dny. "Daně spíš v předchozím čtvrtletí zamaskovaly, že má české ekonomika našlápnuto ke skokovému zrychlení," myslí si Sobíšek.

Podle statistického úřadu se příznivý ekonomický vývoj projevil napříč celou českou ekonomikou. Zpracovatelský průmysl, mezi který patří například výroba automobilů, vzrostl meziročně o 6,8 procenta. Stavebnictví dosáhlo růstu 2,6 procenta meziročně.

"Ekonomika roste díky zpracovatelskému průmyslu konkrétně především díky automobilkám, jejichž pozitivní výsledky se přelévají do rostoucího exportu i investic," říká Petr Dufek, hlavní ekonom ČSOB.

Tahounem růstu se definitivně stává domácí poptávka, která předstihla vliv zahraniční poptávky po českém exportu. Výdaje domácností vzrostly meziročně o tři procenta, vládní výdaje pak o 1,5 procenta. Poptávku táhly hlavně investice firem. Tvorba kapitálu meziročně vrostla o 11,7 procenta. Zejména společnosti investovaly do dopravních prostředků, strojů a také do budov a staveb.

Zůstává však otázkou, zda takto vysoký růst může česká ekonomika udržet. Podle Dufka je varující vysoký podíl růstu zásob na celkovém výkonu ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Tvorba zásob se totiž na růstu HDP podílela celou polovinou.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"To je hodně vysoké číslo, které se rozhodně nemůže opakovat, a tak předpokládáme, že v dalších čtvrtletích už budou zásoby působit na HDP negativně. Proto je čtyřprocentní růst spíše výjimkou než novým ekonomickým zázrakem. Ve zbytku roku bude ekonomický růst nepochybně začínat dvojkou," myslí si Dufek.

Naopak Sobíšek vidí vysoké zvyšování zásob jako základ pro budoucí růst. "Rostoucí zásoby bývají v této fázi ekonomického cyklu především nedokončenými investicemi, které později kladně ovlivní tvorbu fixního kapitálu. Z uvedeného vyplývá, že pro nejbližší období nehrozí opětovné zpomalení v důsledku vyčerpání nějakého jednorázového efektu," tvrdí Sobíšek.

Jeho názor proto je, že česká ekonomika za celý letošní rok poroste tempem vysoce přes tři procenta. Zůstává otázkou, jak na nová data zareaguje Česká národní banka. Ta ve své poslední květnové předpovědi věštila českému hospodářství růst pro letošní rok ve výši 2,6 procenta.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru