Valná hromada Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA) ve čtvrtek na svém jednání rozhodla o vyhlášení stávkové pohotovosti. Stávkou chce podpořit návrh nové kolektivní smlouvy předložené zprostředkovatelem Petrem Hůrkou. Stávka, které se účastní především piloti, není časově omezená a byla vyhlášená od čtvrtka od 12 hodin.

V Německu začala masivní stávka strojvůdců. Vlaky z Prahy do Berlína nedojedou - čtěte ZDE

"Zprostředkovatel podle našeho názoru představil kompromisní návrh, který je dobrým výchozím bodem k uzavření nové kolektivní smlouvy," odůvodnilo stávku CZALPA.

Zaměstnanci Českých aerolinií jsou bez kolektivní smlouvy od února. O nové kolektivní smlouvě jednali už od loňského podzimu, nicméně strany se v průběhu osmi měsíců neshodly na její podobě.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost před týdnem odmítla alternativní návrh kolektivní smlouvy a namísto něj předložila odborům vlastní plán. Podle předsedkyně Odborové organizace posádek letadel (OOPL) Petry Posové je pro zaměstnance tento plán ale výrazně méně výhodný.

Po vypršení kolektivní smlouvy v únoru se platy pilotů a letušek snížily až o 40 procent. Základní hrubý plat letušky podle nového mzdového výměru se tak snížil až na 15 tisíc korun. K tomu je ale podle ČSA ještě nutné započíst několik tisíc korun, které dostávají na dietách a kapesném.

Při započtení průměrně odlétaných 61 hodin činí podle ČSA čistý výdělek letušek zhruba 29 tisíc korun měsíčně. Piloti berou v rozmezí od 50 000 do více než 100 000 korun měsíčně. Záleží na počtu odlétaných let a na tom, zda pilot létá s vrtulovým, nebo proudovým letadlem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru