Singapurský výrobce čipů Avago Technologies se dohodl na převzetí konkurenta Broadcom, za kterého zaplatí v akciích a hotovosti 37 miliard dolarů (zhruba 930 miliard korun). Ve čtvrtek to oznámily obě firmy. Spekulace o chystaném spojení podniků se v médiích objevily již ve středu, což vedlo k výrazném nárůstu cen akcií obou společností.

Firma Avago, která vyrábí například čipy pro bezdrátovou komunikaci, byla v minulosti součástí výrobce počítačů Hewlett-Packard. Mezi produkty Broadcomu patří mimo jiné komunikační čipy pro chytré telefony a počítačové tablety.

Avago zaplatí za Broadcom 17 miliard dolarů v hotovosti a 20 miliard dolarů ve svých akciích při ceně za jednu akcii 54,5 dolaru. Akcionáři Broadcomu by tak podle agentury AP měli po dokončení transakce ve sloučené společnosti vlastnit téměř třetinový podíl.

Akvizice bude vůbec historicky největší v odvětví a k jejímu dokončení by mělo podle obou společností dojít v prvním čtvrtletí 2016.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.