Podle rozvodových statistik se v Česku rozpadne zhruba polovička manželství. V roli náhradních rodičů se tak každoročně ocitnou tisíce lidí, kteří si najdou nového partnera s dětmi. A většina z nich začne dříve nebo později řešit otázku výchovy nevlastních dětí.

To byl i případ Kamily Petrovské. Nevlastní matkou se stala před několika lety, když začala žít s partnerem a jeho dvěma malými dětmi. "Hned zpočátku člověk řeší dilema, jak se k těmto dětem chovat. Jestli být kamarádem, nebo zastávat výchovnou roli. Informace se k této problematice jen velice těžko hledají," říká žena, která se na základě vlastních zkušeností rozhodla pomáhat tisícům dalších lidí.

Založila proto projekt Třetí rodič, který se snaží dlouhodobě a cíleně věnovat otázkám výchovy nevlastních dětí. Součástí programu je internetová stránka, kde budou lidé nacházet odborné informace sesbírané z České republiky i zahraničí. Zároveň bude možné inspiraci hledat v podobě sepsaných skutečných příběhů nebo prostřednictvím osobních setkání.

"Jedním z nejpalčivějších problémů je, že pokud se člověk dostane do této role, tak ani nemá své jméno. Stane se macechou, kamarádkou," vypráví Petrovská a dodává, že se proto rozhodla pro označení třetí rodič.

Myšlenka je stále ještě v počátcích a autorka projektu tvrdí, že přibližně do čtvrt roku by měly fungovat webové stránky, v příštích měsících začnou první setkávání a do půl roku projekt zcela poběží. Plánovaná knížka by mohla vyjít do roka.

S nápadem, na kterém Petrovská spolupracuje se socioložkou Štěpánkou Lehmann, se přihlásila do soutěže Social Impact Awards, oceňující sociálně inovativní projekty. A uspěla. Získala částku ve výši 1500 eur, tedy více než 40 tisíc korun, jež podle svých slov využije na tvorbu webových stránek a organizaci sezení. 

Kromě projektu Třetí rodič zaujaly porotu složenou z odborníků z korporátní a akademické sféry i další projekty. Do letošního čtvrtého ročníku soutěže se přihlásilo dvanáct programů. Porota následně vybrala pět nejlepších myšlenek, u kterých hodnotila společenský dopad, inovativnost a realistické plánování.

Mezi dalšími oceněnými byla aplikace na podporu neziskových organizací přes e-shopy Dárcovský zip, uspěla také zahradní terapie pro seniory Grand Garden, internetový portál pro sdílení vybavení Sharygator a zdravé občerstvení nejen do škol Japu.

O šestém oceněném týmu rozhodovali lidé prostřednictvím veřejného hlasování na internetu. Nejvíce hlasů získal projekt Czechitas, který se věnuje vzdělávání žen a jejich podpoře v oblasti informačních technologií. Navíc projekt PrProm, jež poskytuje zážitkové a teambuldingové kurzy první pomoci, získal speciální cenu DOBRO. od společnosti Zoot.cz.

Související