Čínská státní společnost China General Nuclear Power Group, provozující jaderné elektrárny, plánuje vstoupit na burzu v Šanghaji. Pokud se tak stane, půjde o vůbec největší úpis akcií čínské firmy na tamějším trhu za posledních pět let, uvedl deník The Wall Street Journal.

Čtvrtinový podíl by měla společnost budoucím akcionářům nabídnout v pondělí. Prodej akcií může čínskému gigantovi přinést 2,16 miliardy dolarů (v přepočtu cca 54 miliard korun). Většina ze získaných finančních prostředků bude použita na výstavbu nových jaderných elektráren.

Jaderná energetika se na celkové výrobě podílí v Číně dosud pouze dvěma procenty. Světový průměr je přitom podle Světového jaderného sdružení 15 procent. Před dvěma měsíci získala státní firma povolení na výstavbu dvou jaderných reaktorů v provincii Liao-ning. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V současné době vlastní stát ve společnosti 97procentní podíl. Podle Wall Street Journal se úpis akcií chystá na 2. června, a bude tak největším od roku 2010, kdy se rozhodla vstoupit na burzu čínská banka China Everbright Bank. Ta tehdy získala 2,6 miliardy dolarů (přibližně 65 miliard korun).

Země plánuje obrovské investice ve výši osmi bilionů korun. K jejich financování se rozhodla využít soukromé investory. Podle Národní rozvojové a reformní komise mají projekty, které se týkají rozvoje infrastruktury nebo veřejných služeb, fungovat právě na principu veřejně-soukromého partnerství.

"Domácí investice se letos soustředí hlavně na projekty zvyšování kvality života občanů, jako jsou sanace chudých čtvrtí, rekonstrukce nebezpečných budov. Připravují se i síťové projekty týkající se přenosu elektrické energie nebo plánujeme výstavbu nových vodohospodářských děl," uvedla čínská velvyslankyně Ma Kche-čching v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Čína obřími investicemi reaguje na zpomalení ekonomického růstu, který v minulém roce činil 7,4 procenta. Šlo o nejpomalejší tempo růstu za posledních 24 let.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru