Z osmi největších tuzemských pojišťoven se před rekordním podvodem s fingovanými úrazy podařilo uniknout jen dvěma. Jde o Českou pojišťovnu, která je z pohledu tržeb vůbec největším hráčem, a trojku pojišťovacího trhu Allianz.

Podvody organizované skupiny, které jako první objevila Pojišťovna České spořitelny, zasáhly také Českou podnikatelskou pojišťovnu, ČSOB, Generali, Kooperativu a Uniqu. 

Podle pojišťoven, které zůstaly kauzy ušetřeny, jde o kombinací štěstí a technologického zázemí, které mohlo organizátory předem odradit.

"Finanční zprostředkovatel, který je v kauze klíčový, s Českou pojišťovnou spolupracoval pouze ve velmi omezené míře, navíc ne v oblasti úrazového a životního pojištění," uvedla Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Právě fingované úrazy se staly terčem organizované skupiny lidí, která působila na rozsáhlém území Česka. Policie v pondělí informovala, že dvacet lidí, mezi nimi i osm lékařů, obvinila z podvodů za celkem 38 milionů korun. Pojišťovny vyplatily 28 milionů, zbylé případy skončily ve fázi pokusu o podvod.

Pojišťovny shodně potvrzují, že zveřejněná kauza není důvodem pro větší investice do odhalování podvodů, protože kontrolní systémy průběžně vylepšují.

"Právě díky opatřením, která máme nastavena, jsou podvody včas identifikovány a řešeny. Zmiňovaná kauza je důkazem jejich funkčnosti. V průběhu času se samozřejmě tato opatření mění a zdokonalují, ale při jejich popisu bohužel nemůžeme být konkrétní. Jejich zveřejněním by se snížila jejich účinnost v praxi," tvrdí Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny.

"O spolupráci při odhalení podvodu jsme požádali jako druzí, hned po Pojišťovně České spořitelny už v září 2013. V našem případě jde o škodu v řádech milionů korun," dodal Milata.

Jednotlivé pojišťovny své "zbraně" proti podvodům nechtějí odkrývat s poukazem, že by šlo o návod, jak je obejít.

"V České pojišťovně disponujeme jednak kvalitním technologickým zázemím, jednak zkušenými kolegy, kteří jsou v této oblasti opravdovými profesionály. Díky tomu jsme v odhalování pokusů o pojistné podvody efektivní a naše úspěšnost roste. Žádná speciální opatření jsme tedy nemuseli přijímat," říká Buriánková.

Pro dokreslení situace uvedla, že data o pojistných událostech putují do datového skladu a určitý detekční systém podle zadaných algoritmů vybírá nestandardní případy.

"Tyto případy potom detailněji procházejí specializovaní likvidátoři nebo přímo detektivové. Ti pak mají například možnost vyžádat si další dokumenty, promluvit si s klientem a případně i se svědky, vyjet na místo události," vyjmenovává možný postup Buriánková.

Pojišťovna České spořitelny, která na kauzu upozornila a jako první z pojišťoven ji zveřejnila, ale svůj kontrolní systém v reakci na ni posílila.

"Rozšířili jsme počet sledovaných parametrů z původních sedmi na devět," uvedla její mluvčí Jana Jirásková.

Podle ní pojišťovna v roce 2013 instalovala nový kontrolní systém, který vznikl spoluprací vlastních zaměstnanců IT, likvidátorů a detektivů. "Některé pojišťovny si speciální sledovací programy kupují, ale my jsme chtěli mít větší kontrolu, co chceme sledovat, a nechtěli jsme k tomu pouštět někoho zvenčí," dodala Jirásková.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru