Strava v nemocnicích, porodnicích, domovech pro seniory či ústavech pro postižené nebývá pestrá a často obsahuje více soli a špatný poměr živin. Při pilotní kontrole ve 111 zařízeních to zjistili hygienici. Výsledky na tiskové konferenci zveřejnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něj šéfové nemocnic dostanou návod, jak by se jídlo pro pacienty mělo připravovat.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Ne vždycky lidem v nemocnici úplně chutná. Není to tím, že by jídlo nebylo dostatečně kvalitní. Mnozí z nás jsou zvyklí příliš solit a kořenit. Strava v nemocnicích ale není příliš pestrá, opakuje se velmi omezená nabídka zvlášť u snídaní a večeří," uvedl ministr.

Kontrola se konala ve 33 nemocnicích, 25 porodnicích a 53 zařízeních sociálních služeb. Nejhůř podle Němečka dopadly porodnice. Které to byly, ale nechtěl prozradit. "Ve čtvrtině porodnic bylo jídlo s nedostatečnou energetickou hodnotou, vyšším obsahem soli, nesprávným poměrem živin," řekl ministr.

Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty kontroloři naráželi na nedostatky "v jednotlivých případech, ne komplexně".

"Ředitelé těchto zařízení od nás dostanou zpětnou vazbu a budou se muset s problémem vypořádat," řekl Valenta. Nemocnice se podle něj kontrolovaly teprve "na zkoušku" - v krátkém pilotním projektu, který měl zjistit přibližný stav kvality stravování a nastavit pravidla do budoucna. Nyní dostanou nemocnice návod, jak by se jídlo pro pacienty mělo připravovat.

Valenta podotkl, že hygienici nyní mají metodiku a stravování v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb budou běžně sledovat.

Nemocnice se ale brání, že vařit za peníze, které mají k dispozici, prakticky nelze. "Průměrná denní částka, kterou máme na stravu pro jednoho pacienta, se pohybuje kolem šedesáti či sedmdesáti korun. Za to se jogurty či ovoce navíc pořídit nedají," argumentoval už loni v září mluvčí benešovské nemocnice Petr Balek.