Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje růst HDP v letošním roce na 2,3 procenta. Stejný výkon od české ekonomiky očekává i v roce 2016.

Ministr Jan Mládek (ČSSD) také prohlásil, že Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky nepočítá s vybudováním závodu na výrobu jaderného paliva v Česku. Důvodem podle něj byly otázky spojené s národní bezpečností. "Někteří měli pocit, že to ohrožuje národní bezpečnost České republiky, tak jsme to vypustili. Bylo to okrajové téma," řekl Mládek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Obavy o národní bezpečnost ve spojení se závodem vyjádřilo například ministerstvo obrany, uvedl. "Podotýkám, že jsme měli v plánu jen to, že se udělá studie, jestli by to nebyl dobrý nápad," řekl k případné výstavbě závodu na palivo Mládek.

Doplnil, že strategický plán vznikající ve spolupráci s ministerstvem financí obsahuje především záměr stavět jaderné bloky a způsob jejich provedení. Zajistit by to měla pravděpodobně dceřiná firma ČEZ.

Mládek zopakoval, že příprava počítá s dostavbou až dvou bloků v Temelínu a dvou v Dukovanech. Pravděpodobnější je ale to, že přibude po jednom bloku v obou lokalitách, jako první v Dukovanech kvůli dřívějšímu uplynutí životnosti tamních zdrojů. "S vysokou mírou pravděpodobnosti díky regulaci Evropské unie bude jaderná elektrárna v Dukovanech odstavena mezi roky 2035 a 2037, tedy v době, kdy reaktorům vyprší 50 let," zmínil ministr. Optimistický odhad podle něj předpokládá fungování současných reaktorů až 60 let.

Ministr také upřesnil, že dceřiná společnost ČEZ by v případě rozhodnutí o dostavbě jednala s dodavatelem technologie, který by mohl být spoluvlastníkem dceřiné firmy až do 49 procent. To má zabránit neúměrnému prodlužování a prodražování stavby.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, jehož projednávání vláda nedávno přerušila, navazuje na aktualizaci státní energetické koncepce schválené v minulém týdnu. Z té vyplývá, že hlavním zdrojem výroby energie v Česku budou jaderná energetika a obnovitelné zdroje. Kabinet se již dohodl například na tom, že nebude garantovat výkupní ceny elektřiny z nových zdrojů.

Strategickým materiálem by se měla zabývat vláda 3. června.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru