Nejmenší tuzemský mobilní operátor Vodafone napadl částku, za kterou chce Český telekomunikační úřad (ČTÚ) prodloužit konkurenční O2 licence na kmitočty pro mobilní sítě. Celkem 325 milionů korun je podle něj málo a je údajně připraven nabídnout výrazně více. Uvedl to v pondělní tiskové zprávě.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Úřad záměr prodloužit licence oznámil v rámci veřejné konzultace. Na frekvencích O2 poskytuje mobilní služby v sítích GSM a LTE zhruba pěti milionům zákazníků. Poskytnutí kmitočtů na další období bez výběrového řízení ČTÚ zdůvodňuje velkým počtem připojených zákazníků a vysokými investicemi O2 do infrastruktury. Konkurenčním operátorům T-Mobile a Vodafone licence platí do roku 2024 respektive 2021.

"Vodafone se domnívá, že navrhovaná cena, která je příjmem státního rozpočtu, je neodůvodněná, nepřiměřeně nízká a pro český stát velmi nevýhodná. Vodafone je připraven českému státu zaplatit za stejné spektrum částku výrazně vyšší," uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

ČTÚ podle svého vyjádření částku za prodloužení licence určil na základě znaleckého posudku. Zhruba 263 milionů má operátor zaplatit za pásmo 900 MHz a 62 milionů za 1800 MHz. Od Vodafonu žádnou oficiální nabídku nedostal, navrhovaný postup by ale byl v rozporu se zákonem.

"V současné době probíhá ve věci znovuobnovení přídělu veřejná konzultace, které se společnost Vodafone samozřejmě může zúčastnit oficiálně - zasláním svých argumentů na diskusní místo na webu úřadu. Bohužel tiskové zprávy operátora nemůžeme považovat za příspěvek do veřejné konzultace," dodala Tereza Špinková z tiskového oddělení ČTÚ.

O2 provozuje síť GSM od roku 1996. V minulém roce získala frekvence v pásmu 800 a 1800 MHz pro vysokorychlostní mobilní sítě LTE. Těmi v současnosti pokrývá přes 90 procent české populace. Majoritu v O2 drží od loňska PPF. Ta letos rozhodla, že firmu rozdělí na operátora, který bude vlastnit licence a poskytovat služby, a provozovatele infrastruktury.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru