Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém červnovém zasedání pravděpodobně nepřikročí ke snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny této strategicky důležité suroviny. Uvedl to íránský ministr ropného průmyslu Bížan Námdar Zangáne.

"Snížení těžebního limitu OPEC vyžaduje shodu mezi všemi členy," upozornil ministr. "Za současných podmínek se zdá nepravděpodobné, že se těžební limit OPEC změní," dodal.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Zangáne v dubnu uvedl, že OPEC by měl snížit limit minimálně o pět procent, tedy o zhruba 1,5 milionu barelů denně. Kartel bude o své těžební politice jednat 5. června ve Vídni, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy ve druhé polovině loňského roku prudce klesly kvůli převisu nabídky nad poptávkou, který je důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

Například cena severomořské ropy Brent se letos v lednu propadla až na 45,19 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň za téměř šest let. Loni v červnu přitom dosahovala až 115 dolarů za barel. V současnosti se barel Brentu prodává za zhruba 65 dolarů.

Levná ropa způsobuje finanční problémy chudším členům OPEC, včetně Íránu, píše agentura Reuters. Na posledním zasedání OPEC v listopadu zůstal těžební limit beze změny na 30 milionech barelů denně. Saúdská Arábie tehdy zablokovala snahy některých méně vlivných členů OPEC o jeho snížení, aby tak ochránila svůj podíl na trhu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru